دانشنامه فرزند

دلایل شب ادراری: وراثت
خواب به همراه والدین

دانشنامه فرزند: سابقه خانوادگی از دلایل مهم ابتلا به شب ادراری در کودک محسوب می شود. وجود ژن شب ادراری در خانواده، احتمال ابتلای کودکان آن خانواده را دو برابر بیشتر از سایرین می کند.

اندازه کوچک مثانه می تواند به طور ژنتیکی از والدین به فرزندان منتقل شود و این موضوع احتمال بروز شب ادراری را افزایش می دهد، البته همه کودکانی که مثانه کوچک دارند دچار این مسئله نمی شوند. همچنین ممکن است میزان هورمون کاهش ادرار (ADH) در برخی خانواده ها پایین باشد. الگوی خواب هم می تواند یک ویژگی ارثی باشد اما همه کودکانی که خواب عمیق دارند جای خود را خیس نمی کنند.

ممکن است مجموعه ای از این عوامل، احتمال بروز شب ادراری را افزایش بدهند. روش زندگی و ویژگی های فردی هم در میان اعضای خانواده مشترک است. به عنوان مثال اگر مادر یا پدری عصبی و کم تحمل باشند فرزندشان هم این صفات را از آن ها به ارث خواهد برد. این ویژگی های شخصیتی می تواند روی نحوه رفتار و همچنین عادات دستشویی رفتن و خوابیدن کودک موثر باشد.

شیوه زندگی و شخصیت کودک تعیین کننده آن است که او چگونه و چه وقت در طول روز از دستشویی استفاده کند برای مثال بیشتر کودکان شلوغ و سر به هوا یا آن هایی که مشکلات روحی یا عاطفی دارند کمتر حاضرند به دستشویی بروند. ویژگی های جسمی، شخصیتی و شیوه های زندگی می تواند به کودکان منتقل شود و به طور غیر مستقیم در شب ادراری آن ها موثر باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «شب ادراری» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...