دانشنامه فرزند

دلایل شب ادراری: یبوست
خواب کودک

دانشنامه فرزند: برای یبوست نمی توان یک تعریف خاص در نظر گرفت. یبوست در افراد مختلف تعریف جداگانه ای دارد. در کودکان 3 تا 12 ساله داشتن کمتر از یک بار اجابت مزاج ممکن است یبوست به شمار آید. از طرف دیگر اگر کودکی هنگام اجابت مزاج مدفوع بزرگ و سختی داشته باشد و احساس درد کند می توان گفت او دچار یبوست است.

یبوست از عواملی نظیر رژیم غذایی نامناسب، مصرف مایعات کم و کمبود مواد غذایی فیبردار و به تاخیر انداختن دستشویی (سفت کردن ماهیچه های اسفنکتر) ناشی می شود. کودکانی که مدفوع خود را نگه می دارند برای ادرار کردن هم دیر به دستشویی می روند. احتمال شب ادراری در کودکانی که یبوست دارند بیشتر است.

برخی محققان عقیده دارند که مدفوع بزرگ و سخت جلو راه مثانه را مسدود می کند و به این ترتیب سبب می شود مثانه با فشار تخلیه شود. اگر این اتفاق هنگام خواب رخ بدهد کودک خود را خیس می کند. البته بسیاری مواقع با وجود توده ای بودن مدفوع در منطقه رکتوم نیز کودک شب ها را خشک می خوابد به علاوه مثانه قابلیت انعطاف زیادی دارد و اغلب مدفوع به طور ناخودآگاه نمی تواند خروج پیدا کند. هنگامی که کودکان دستشویی رفتن را به تعویق می اندازند و خود را نگه می داند و یا به اندازه کافی در توالت نمی مانند مثانه همواره به طور کامل خالی نمی شود بنابراین بافت مثانه ضخیم شده و کنترل آن ضعیف می شود و به این علت هنگام خواب که کنترل از روی مثانه برداشته می شود فرصتی پیش می آید تا مثانه کاملا تخلیه شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «شب ادراری» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...