مراقبت الکترونیکی از جنین در طول زایمان

مراقبت الکترونیکی از جنین

دانشنامه فرزند: در تمام طول زایمان بر ضربان قلب جنین نظارت می شود تا بتوان علایم هر گونه زجر و فشار احتمالی بر روی او را هر چه زودتر مشخص کرد. این کار از طریق گوشی دستی، سونیکید یا نمایشگر الکترونیکی انجام می شود.

گوشی دستی یا سونیکید

در طول مدت زایمان در فواصل منظم، ماما گوشی را روی شکم شما می گذارد و به ضربان قلب کودک گوش می دهد.

مراقبت الکترونیکی جنین (EFM)

تجهیزات الکترونیکی پیشرفته ضربان قلب کودک و انقباض های رحم شما را ثبت می کنند. برخی بیمارستان ها همه زنان را در سراسر مدت زایمان تحت مراقبت قرار می دهند. برخی نیز در صورتی که مشکل خاصی نداشته باشید فقط در فواصل زمانی خاصی این کار را انجام می دهند. EFM دردناک نیست اما آزادی حرکت شما را محدود می سازد که ممکن است موجب شود انقباض ها برای تان ناراحت کننده تر شود. این روش هم برای شما و هم فرزندتان کاملا بی خطر است.

روش اجرای مراقبت الکترونیکی جنین

احتمالا از شما می خواهند با تکیه کردن به تعدادی بالش روی تخت بیمارستان بنشینید یا بخوابید و بالشتک های کوچکی به شکم شما متصل می کنند تا بر ضربان قلب کودک نظارت کنند و انقباض های رحم را اندازه بگیرند. نتایج توسط یک چاپگر متصل به دستگاه روی یک نوار کاغذی چاپ می شود. در مراحل بعدی زایمان، بعد از اینکه کیسه آب پاره شد ضربان قلب کودک را می توان به طور مستقیم با متصل کردن یک الکترود به سر او اندازه گرفت. این دقیق ترین نوع مراقبت است اما ممکن است آزاردهنده باشد. معدودی از بیمارستان ها از سیستم کنترل از طریق امواج رادیویی برای مراقبت الکترونیکی استفاده می کنند که دور سنجی (تله متری) نام دارد. مزیت این روش آن است که یک دستگاه بزرگ را به بدن شما متصل نمی کنند و بنابراین می توانید در حین زایمان آزادانه حرکت کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «زایمان» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 3.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان