دانشنامه فرزند

شروع و پایان زمان استفاده از پستانک

دانشنامه فرزند: در صورتی که کودک بعد از هر وعده شیر، انگشت خود را به سمت دهانش ببرد و آن را به شدت بمکد الزاما به علت گرسنگی نیست و می تواند به دلیل احتیاج او به مکیدن باشد و استفاده از پستانک برایش مناسب است. اما زمان شروع و ترک پستانک بسیار اهمیت دارد.

از چه وقت باید پستانک را شروع کرد؟

اگر می خواهید به کودک پستانک بدهید، بهتر است از همان هفته های اول که او به مکیدن انگشت شست خود عادت نکرده است شروع کنید. زیرا هنگام مکیدن انگشت، او هم از طریق دهان و هم از طریق انگشت خود لذت می برد و از مکیدن پستانک امتناع می ورزد.

چه زمانی از روز پستانک به کودک داده شود؟

در سه ماهه اول تولد، باید هر زمان و هر مقدار که مایل است از پستانک استفاده کند؛ تا بتواند غریزه مکیدن خود را ارضا نماید و هر چه زود تر آن را ترک کند. پس هر گاه مشاهده نمودید او به دنبال چیزی برای گذاشتن در دهانش می گردد به او پستانک بدهید. در اوایل که کودک اکثر اوقات خواب است و تنها برای شیر خوردن بیدار می شود؛ قبل و بعد از شیردهی زمان مناسبی برای پستانک است.

در چه زمانی بهتر است پستانک ترک شود؟

بیشتر کودکان در سن سه تا شش ماهگی علاقه کمتری به پستانک نشان می دهند و این بهترین زمان برای ترک آن است. البته این کار به صورت سریع و ناگهانی نباید صورت پذیرد. بلکه در ساعاتی که او تمایلی به مکیدن ندارد باید آن را حذف و تعداد دفعات استفاده از پستانک را کم کنید. ولی اگر در همین بین مجددا علاقه زیادی به پستانک نشان داد، آن را دریغ نکنید و از زمان هایی که او تمایل نشان نمی دهد حداکثر استفاده را نمایید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه با شیر خشک» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 63 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...