دانشنامه فرزند

اعضای بدن زن: تخمدان و تخمک

دانشنامه فرزند: هر ماه یک تخمک از تخمدان های تان آزاد می شود. تصمیم گیری درباره اینکه تخمدان چپ یا راست تخمک بسازد کاملا تصادفی است. اگر فقط یک تخمدان داشته باشید تخمدان دیگرتان وظیفه ساخت تخمک را در هر ماه به عهده می گیرد و به این ترتیب همچنان در هر ماه تخمک گذاری خواهید داشت.

تخمدان ها

بیشتر زنان دو تخمدان دارند که هر یک حاوی تخمک هاست. تقریبا هر سال، در واقع هر روز از زندگی شما، تخمک ها از طریق انسداد مجرایی از دست می روند، چون هیچ کدام شان برای بلوغ برانگیخته نمی شوند برای مثال:

  • پیش از تولد تخمدان های جنین دختر حدود 3.5 میلیون تخمک دارد.

  • تخمدان یک نوزاد دختر حدود 1 میلیون تخمک دارد.

  • در دوران بلوغ تنها 300000 تا 400000 تخمک باقی می ماند.

  • در هر ماه حدود 500 تا 1000 تخمک از دست می روند که در میان آن ها یک یا دو تخمکی که بالغ شده و هر ماه آزاد می شوند نیز وجود دارد.

  • در 50 سالگی تنها حدود 1000 تخمک باقی می ماند که بسیاری از آن ها غیر طبیعی هستند چرا که تخمک های خوب اول از همه مصرف می شوند.

تخمک ها

تخمک ها در خود 23 کروموزوم دارند و هر کروموزوم ژن هایی دارد که تعیین می کند فرزند شما قد بلند است یا کوتاه، بلوند است یا سبزه و تا حدی چاق یا لاغر است. البته فقط کروموزوم نیست که در تخمک جای می گیرد. سه لایه محافظ، تخمک را احاطه کرده اند. اولین آن ها لایه کومولوس (متراکم) است. این لایه، لایه مغذی و محافظ کرک دار سلول هاست که کاملا پیرامون تخمک را گرفته است. اگر به داخل سلول برویم به هاله کرونا می رسیم. لایه تکی محافظ سلول ها که زونا پلوسیدا (لایه موکوپلی ساکارید)یعنی پوسته تخمک را پوشانده اند. یک یاخته یا تخمک بالغ آماده برای باروری اتصال کوچکی به نام گویچه قطبی دارد که از تقسیم سلولی باقی مانده است (فرآیندی به نام میوز) و بنابراین هر کدام تنها شامل 23 کروموزوم هستند. گویچه های قطبی هم 23 کروموزوم دارد. تمام سلول های بدن انسان به جز تخمک و اسپرم، 46 کروموزوم دارند تخمک و اسپرم هر کدام 23 کروموزوم دارند و به این ترتیب نوزادی که می سازند 46 کروموزوم خواهد داشت.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آمادگی جسمانی» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 15 کاربر 4.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...