دانشنامه فرزند

رژیم غذایی مناسب برای داشتن یک خواب راحت

دانشنامه فرزند: بارداری می تواند باعث ایجاد اختلال در خواب، تهوع، سوزش سر دل، گرفتگی عضلات پا و خروپف گردد. اگر شما پیش از بارداری دچار مشکلات خواب بوده اید، اکنون مشکل تان بزرگ تر نیز می شود. با برنامه غذایی مناسب می توانید خواب راحت تری را برای خود به ارمغان بیاورید.

  • نه گفتن به سیگار و الکل نیکوتین و الکل می تواند به کودک شما آسیب برساند و هم چنین خواب خوش شب را برای تان دشوار سازد. نیکوتین یک محرک است، تحقیقات نشان می دهد افراد سیگاری دارای خواب سبک تر و نا آرام تری نسبت به افراد غیر سیگاری می باشند.

    در مقابل، الکل می تواند شما را خواب آلوده سازد. اما فریبی بیش نیست و بدون آن می توانید خوابی آسان تر داشته باشید. در صورتی که به الکل عادت داشته باشید، تمایل به نوشیدن آن می تواند شما را نیمه شب از خواب بیدار سازد.

  • کاهش مصرف کافئینکاهش و یا قطع مصرف نوشیدنی ها و مواد غذایی که حاوی کافئین می باشند، می تواند باعث بهبود خواب شما گردد. کافئین در نوشیدنی ها و مواد غذایی مانند قهوه، چای، نوشابه و شکلات وجود دارد. اجتناب از مصرف آن ها به طور کامل در ظهر یا شب بسیار مناسب است.

  • کاهش مصرف مایعات در بعد از ظهر و شب نوشیدن مایعات را در اوایل روز بیشتر و در شب هنگام کمتر کنید. این موضوع می تواند شما را در استفاده از دستشویی در نیمه شب معاف سازد.

  • اجتناب از وعده غذایی سنگین قبل از خواب تعداد وعده های غذایی خود را در روز افزایش دهید و در هر وعده غذای سبک تری میل نمایید. شام خود را حدود 2 تا 3 ساعت قبل از خواب، میل نمایید، تا در این فاصله غذا هضم شود. از خوردن غذا های تند مانند فلفل قرمز و اسیدی مانند گوجه فرنگی که می تواند باعث سوزش سر دل و سو هاضمه گردد پرهیز نمایید.

  • خوردن یک میان وعده قبل از خواب اگر دچار مشکل بیماری صبحگاهی گشته اید، هیچ گاه معده خود را خالی نگذارید. قبل از خواب استفاده از بیسکوییت هایی مانند کراکر یا ترد می تواند برای شما مفید واقع گردد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خواب» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...