آلت تناسلی

دانشنامه فرزند: بیضه ها خط تولید اسپرم و محل انبار شدن آن ها به شمار می روند. بیضه ها در ابتدا درون شکم ساخته می شوند و سپس تا زمانی که نوزاد پسر به دنیا بیاید به تدریج به بیرون بدن رانده می شوند.

از هر صد نوزاد پسر، یکی در هنگام تولد با بیضه های داخل شکم به دنیا می آید. نام این اختلال، نهان بیضگی است. بیضه ها باید چند درجه از دمای 37 درجه خنک تر باشند تا اسپرم بتواند تولید شود. به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند به محض اینکه کودک یک ساله شد عمل جراحی برای بیرون کشیدن بیضه ها از داخل بدن انجام شود.

بیضه ها در کیسه ای پوستی به نام خاگ پوش قرار دارند. در 80 درصد مردان، بیضه چپ بزرگ تر از بیضه راست است و پایین تر آویزان می شود. گاهی بیضه ها به شکلی غیر طبیعی بزرگ اند که این مسئله می تواند بر اثر هیدروسل رخ دهد یعنی تجمع مایعات درون کیسه بیضه ها یا به وسیله واریکوسل ایجاد شود، عارضه فراخ شدگی یا گشادی سیاهرگ ها. این وضعیت ها می توانند از طریق جراحی اصلاح شوند. اگر چنین مشکلاتی را به حال خود رها کنید ممکن است دمای بیضه ها را افزایش دهند و موجب ناباروری شوند.

اسپرم ها هر روز ساخته می شوند اما 70 روز طول می کشد تا یک اسپرم تازه به خوبی بالغ شود. تولید اسپرم از بیضه ها شروع می شود. FSH و LH همان هورمون هایی که تخمک تولید می کنند برای آغاز تولید اسپرم هم ضروری اند. LH تولید تستوسترون را که یکی دیگر از هورمون های مردانه است تحریک می کند، اسپرم در درون اپیدیدیم (برجستگی کوچک و تخم مرغی شکلی که روی سطح فرازین و پشتی بیضه قرار دارد) بالغ می شود و از رگ وابران (لوله حاوی منی) به سوی کیسه منی و پروستات می رود، جایی که در آن مایعی به نام منی شناور می شود؛ سپس به هنگام ارگاسم مرد، از مجرای ادرار به بیرون می جهد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آمادگی جسمانی» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان