دانشنامه فرزند

هورمون تحریک کننده جسم زرد
تخمدان

دانشنامه فرزند: هورمون تحریک کننده فولیکول برای تولید تخمک در هر ماه ضروری است، اما مانند هر چیز دیگری در زندگی گاهی زیادی آن مشکل ساز می شود.

هنگامی که تولید استروژن در تخمدان ها رو به افول می گذارد، FSH بیشتر از سطح طبیعی افزایش می یابد، FSH بیش از حد تولید می شود تا به تخمدان ها پیغام دهد که بیشتر استروژن بسازند. بدون استروژن هیچ تخمکی بالغ نمی شود. پزشک تان احتمالا اعلام می کند که شما در دوران پیش یائسگی قرار دارید یعنی دو تا ده سال تا یائسگی زمان باقی است.

اغلب پزشکان بر این باورند که بالا بودن FSH به تنهایی یعنی هر عددی بالاتر از 10 یا 11 mlv/ml، به این معناست که ذخیره تخمدان رو به کاهش است. اگر کمتر از 40 سال سن دارید و FSH بالای 20 است ممکن است نقص تخمدان نابالغ (pof) در شما تشخیص داده شود. اگر بیش از 40 سال دارید پزشک احتمالا با در نظر گرفتن افزایش FSH این موضوع را واکنشی طبیعی به مسن شدن تخمدان ها تلقی می کند. در هر صورت FSH بالای 20 نشانه وجود مشکل در توانایی باردار شدن با استفاده از تخمک های خودتان است.

در مواردی که پزشک pof را تشخیص می دهد تلاش می کند با افزایش مصنوعی میزان استروژن تخمدان را گول بزند، این کار با مصرف استروژن صورت می گیرد و تخمدان تولید FSH را کاهش می دهد و تولید تخمک را از سر می گیرد. آزمایش اینهیبین بی (Inhibin b) در روز سوم قاعدگی انجام می شود و اطلاعاتی از کارکرد تخمدان ها به دست می دهد. میزان کم اینهیبین بی نشان می دهد که فعالیت تخمدان کم شده است. این آزمایش ممکن است به عنوان آزمایشی تکمیلی پس از آزمایش FSH انجام شود و هیچ تقدمی بر آزمایش FSH ندارد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آمادگی جسمانی» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...