دانشنامه فرزند

پنج ماهگی: هفته دوم

دانشنامه فرزند: تعداد دفعات اجابت مزاج در طول روز برای هر کودکی می تواند متفاوت باشد. حرکات روده کودک بستگی به آن چه که می خورد دارد. اگر تغذیه نوزاد شیر مادر باشد، احتمال بروز یبوست کم می شود. یبوست زمانی اتفاق می افتد که مدفوع در روده می ماند و باعث تاخیر در اجابت مزاج می گردد و آن را برای کودک دشوار می سازد.

رشد فرزند شما

احتمالا در این زمان اولین عکس العمل عاطفی کودک تان را مشاهده می نمایید: ترس از غریبه! او حتی گاهی در مقابل افراد آشنا نیز دچار اضطراب می گردد و اگر شخص غریبه ای به طور ناگهانی به او نزدیک شود، ممکن است موجب گریه او شود.

اگر در آغوش شما باشد و فرد غریبه ای به او نزدیک شود، خجالت کشیده و پشت خود را به دیگران می کند و در آغوش شما پناه می گیرد. اگر در آغوش شخص دیگری باشد حتی ممکن است گریه را آغاز نماید. به دوستان و خانواده خود تذکر دهید که کمی آرام تر سعی در برقراری ارتباط کنند.
اضطراب از غریبه ها، دلیلی بر اجتناب از آشنایی او با چهره های جدید نمی باشد. کودک شما باید از معاشرت با افراد دیگری به جز شما و همسر تان بهره مند گردد. این موضوع نیازمند صبر و درک این مرحله از رشد است.

زندگی شما: ارتباط کودک با سایرین

در دوران بارداری احتمال از ایجاد ارتباط میان سایرین و کودک تان نگران بودید. اکنون ممکن است شما و فرزند تان دارای ارتباط تنگاتنگی شده باشید و نزدیک شدن دیگران حتی همسر تان به او موجب اعتراض تان گردد.
وقتی کودک از دیگران استقبال نمی کند برای آنان ناراحت کننده است و به معنی افزایش بار مسئولیت برای شما است. به همین دلیل ارتباط با دیگران بخش مهمی از روابط اجتماعی کودک است. ایجاد یک ارتباط قوی و پایدار، نیازمند یک ایجاد تعادل روزانه و منظم می باشد. بنابراین بهتر است همسر تان را در وظایف مراقبتی کودک مانند تعویض پوشک، حمام کردن و تغذیه شریک سازید. زمانی که کودک آرام است، جهت بازی او را به پدرش بسپارید. یک ایده خوب تقسیم وظایف جهت انجام کار های کودک است. ارتباط فرزند تان با دوستان و خانواده را بیشتر کنید. در زمانی که شما مشغول صحبت می باشید، او را برای بازی به دیگران بسپارید. در نهایت می توانید او را برای مدت کوتاهی با سایرین تنها بگذارید و به مرور این فاصله زمانی را افزایش دهید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «پنج ماهگی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 36 کاربر 3.9 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...