دانشنامه فرزند

بهترین زمان انجام IUI
iui

دانشنامه فرزند: IUI و آمیزش جنسی زمان بندی شده بر اساس تخمک گذاری تنها در حالتی موثر است که اسپرم در زمان درست در جای درستی باشد و این یعنی وقتی تخمک بالغ دارید. اطمینان یافتن از ساخت فولیکول و بررسی بلوغ آن پیش از انجام IUI شانس شما را برای بارداری افزایش می دهد.

راهی مناسب برای این که بفهمید تخمک خوبی تولید می کنید یا خیر، بررسی میزان هورمون های شماست. همچنان که ساختن یک تخمک بالغ را شروع می کنید، استرادیول افزایش می یابد. یک تخمک خوب باید 150 تا 300 پیکوگرم بر میلی لیتر استرادیول تولید کند. حدود 30 ساعت قبل از آزاد شدن تخمک، LH نیز شروع به ازدیاد می کند، سطح یک فوران LH مناسب معمولا بیش از 40 است.

اگر پزشک در دو هفته اول چرخه ماهیانه تان سونوگرافی انجام بدهد می بینید که فولیکول بدن هم به موازات بالا رفتن استرادیول و فوران LH رشد می کند. معمولا هنگام تخمک گذاری اندازه فولیکول 22 تا 25 میلی متر خواهد بود. بسیاری از مراکز در همان روز IUI و روز بعد از آن سونوگرافی انجام می دهند تا مطمئن شوند که تخمک ها از فولیکول آزاد شده اند، وقتی این اتفاق رخ می دهد فولیکول در سونوگرافی کوچک می شود. بدون یک سونوگرافی آزادسازی ممکن است فولیکول خوبی بسازید اما تخمک آزاد نکنید، اگر تخمک آزاد نشود بارداری رخ نخواهد داد. اگر فولیکول هنوز سر جایش باشد در برخی از درمانگاه ها می خواهند که روز بعد برای IUI دوم برگردید با این امید که قبل از مراجعه، تخمک تان آزاد شده باشد.

زمان بندی هنگام انجام IUI بسیار مهم است، چون اسپرم های خالص شده (بعد از شست وشو) به اندازه اسپرم های خارج شده از آلت تناسلی به هنگام انزال در واژن دوام نمی آورند. در بهترین حالت اسپرم های خالص شده حدود 24 ساعت دوام می آورند، در حالی که اسپرم های انزال می توانند معمولا تا سه روز به زندگی ادامه دهند و حتی در یک مخاط بهینه تا 5 روز هم دوام بیاورند. این یعنی زمان بندی IUI باید به خوبی هماهنگ شود، طوری که آزاد سازی تخمک و جای گذاری اسپرم به گونه ای انجام شود که اسپرم های کم عمر بتوانند در زمان مناسب به تخمک برسند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «ناباروری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 36 کاربر 3.6 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...