دانشنامه فرزند

تغییرات جسمانی مادر بعد از زایمان دوقلویی
دوقلو

دانشنامه فرزند: بلافاصله بعد از زایمان زمان تغییرات فراوان جسمی و روحی است. بدن شما روالش را عوض می کند تا خود را با خروج سریع کودکان تطبیق دهد و آماده شیردهی شود.

  • خونریزی از مهبل بعد از زایمان طبیعی یا سزارین امری طبیعی است. ممکن است روز اول یا دوم بیش از مادری که یک قلو به دنیا آورده خونریزی کنید زیرا سطح بیشتری از رحم تان را بافت جفت پوشانده بود.

  • هر گاه بیش از دو نوار بهداشتی در طول یک ساعت لازم داشتید یا لخته خونی بزرگ تر از یک توپ گلف دفع کردید به ماما یا پزشک اطلاع دهید.

  • چون رحم شما کشیده شده بود تا دو کودک را در خود جای دهد ممکن است آن گونه که انتظار دارید جمع نشود. چند بار رحم تان را در طول روز چک کنید اگر رحم سفت نبود یا خونریزی تان افزایش یافت آنقدر آن را ماساژ دهید تا جمع (سفت) شود.

  • انقباضات بعد از زایمان ممکن است در زایمان های دوقلویی شدیدتر باشد به علاوه ممکن است در اوایل شیردهی انقباضات شدیدتر و مشابه زمان قاعدگی باشد حتی اگر به فرزندان تان شیر خشک می دهید ممکن است دارویی به شما داده باشند که تاثیر مشابهی داشته باشد.

  • شما که تازه مادر شده اید اگر سعی کنید کارهای زیادی انجام دهید اغلب خونریزی تان بیشتر می شود. بدن تان از این طریق به شما هشدار می دهد که بنشینید و پاهای تان را دراز کنید.

  • ممکن است چند روز اول بعد از زایمان ادرار یا تعرق تان افزایش یابد، بدن تان به این ترتیب از حجم اضافی خونی که در دوره بارداری مصرف می کرد می کاهد.

  • نشستن در لگن آب گرم التیام اپیزیوتومی را تسریع می کند. احساس ورم و سوزش ناحیه تناسلی که در بارداری های دوقلویی شایع است می تواند با نشستن در آب گرم بسیار تسکین یابد.

  • بدن شما مقدار بیشتری هورمون تولید کرده تا پوست شل شود و شکم تان بتواند به اندازه دو کودک در حال رشد بزرگ شود. تا چند ماه این پوست ممکن است شل بماند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «چند قلوها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...