دانشنامه فرزند

پنج ماهگی: هفته چهارم

دانشنامه فرزند: به شش ماهگی کودک تان نزدیک می شوید، پس بهتر است برنامه واکسن های او را کنترل کنید. واکسیناسیون همراه با عوارضی مانند تب، قرمزی در محل تزریق، گریه و ... است. خطراتی که واکسینه نشدن می تواند در پی داشته باشد بسیار زیاد است، پس بهتر است با دقت و جدیت بیشتری برنامه واکسیناسیون کودک را دنبال کنید.

رشد فرزند شما

فرزند تان در حال حاضر به خوبی شما، قادر است دنیا را ببیند و صدا ها را بشنود. مهارت های اجتماعی و ارتباطی او به سرعت در حال رشد می باشد. هم چنین ایجاد صدا های حباب مانند و تغییر صدای زیر و بم را یاد گرفته است. صدای او می تواند نمایان گر نگرش و عکس العمل او به اشیا باشد، و هم چنین خوشحالی، شوق و اشتیاق یا حتی رضایت از حل مشکلش را با ایجاد صدا های مختلف اعلام می کند.
در این سن حدود نیمی از کودکان می توانند از طریق تکرار هجا هایی مانند «با»، «ما»، «گا» یا ترکیب آن ها با هم به طور متوالی، نا مفهوم سخن بگویند. حتی با اضافه کردن هجا های مختلف، صدا های پیچیده تری از خود در می آورند.
شما می توانید به وسیله تقلید از او و ساخت بازی هایی مانند تولید صدای حیوانات او را تشویق کنید تا سخن بگوید. حتی زمانی که هجایی را نمی توانید تشخیص دهید تنها با ذوق و شوق او را تایید کنید. کودک از این که مکالمه با او را ادامه می دهید خوشحال می شود.

زندگی شما: کنار آمدن با کمبود خواب

هنگامی که کمبود خواب بخشی از زندگی شما می شود به ناچار، می توانید خواب را به روز منتقل کنید. دوستان و همکارانی که بچه ندارند نمی توانند ایده های مناسبی به شما بدهند. شما نیازمند یک رویکرد سه جانبه می باشید:

 1. افزایش زمان خواب کودک بیشتر کودکان در این سن قادر به 5 یا 6 ساعت خواب مداوم در طول شب هستند. اگر کودک شما این گونه عمل نمی کند بهتر است نگاهی به مقالات مربوط به مشکلات خواب نوزاد و ایده هایی برای حل آن در سایت فرزند بیاندازید.

 2. افزایش زمان خواب خود تان

  • چرت زدن در زمانی که کودک در خواب نیمروز به سر می برد یا یک استراحت در محل کار

  • با کوتاه کردن کار های منزل شما می توانید زمان استراحت بیشتری به دست بیاورید

  • زود تر به رختخواب بروید و از همسر تان برای خواباندن نوزاد کمک بگیرید

 3. افزایش کیفیت خواب

  • از پزشک خود در مورد مصرف دارو های گیاهی که می تواند به خواب بهتر شما کمک کند سوال کنید

  • اتاق خواب را به محلی مناسب برای یک خواب خوب تبدیل کنید. مثلا اگر تشک شما راحت نیست آن را تغییر دهید

  • قبل از خواب آرامش خود را به دست آورید. یک دوش آب گرم یا تمرینات یوگا می تواند موثر باشد

  • رژیم غذایی خود را تصحیح کنید. مثلا وعده های سبک و مغذی داشته باشید و از خوردن کافئین پرهیز نمایید

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «پنج ماهگی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 20 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...