دانشنامه فرزند

خودرایی کودکان بین دو و سه سالگی
لجبازی در کودکان

دانشنامه فرزند: کودکان در دوره بین دو و سه سالگی مستعد بروز علایم خودسری و بعضی از ناراحتی های درونی می باشند. کودکان خردسال از پانزده ماهگی شروع به مخالفت و "منفی نگری" می کنند ولی این مخالفت بعد از دو سالگی شدت پیدا می کند و شکل جدیدی به خود می گیرد.

کودک یک ساله با مادرش مخالفت و لجاجت می کند، در حالی که کودک دو سال و نیمه با خودش مخالفت و لجاجت می کند. رفتار کودک حتی در موقعی که کسی مزاحم او نیست مانند شخصی است که به شدت مورد امر و نهی و دستورات ریاست طلبانه قرار گرفته باشد. کودک اصرار دارد همه کارها را به صورتی که خود دلش می خواهد انجام دهد و یا درست به طریقی که همیشه انجام می داده است انجام دهد. اگر شخصی در کارهای او دخالتی کند یا اسباب بازی ها و متعلقاتش را به شکل دیگری منظم و مرتب کند کودک را به طرز دیوانه واری عصبانی می سازد.

سازش با کودک بین دو و سه سالگی مشکل است به خصوص اگر پدر و مادرش نیز خیلی بر او ریاست و فرمانروایی کنند. این دوره درست شبیه دوره شش تا نه سالگی است که طفل کوشش می کند وابستگی و اتکای خود را از والدین قطع کند و مسئولیت رفتار و بسیاری از کارهای مربوط به خود را خود بر عهده بگیرد، نسبت به سلیقه خود در انجام کارها خیلی ادعا و جنجال می کند و ناراحتی و عصبانیت خود را به شکل عادت و عوارض عصبی مختلفی بروز می دهد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...