آیا کودکان باید در جریان مشکلات خانواده قرار بگیرند؟

مشکلات در خانواده

دانشنامه فرزند: در هر خانواده ای ممکن است مشکلاتی نظیر مسائل مالی، بیماری، جا به جایی، سفر و ... بروز پیدا کند و فضای خانه مشوش و غیر عادی گردد در این گونه موارد بسیاری از والدین مردد می شوند که آیا حقایق را به فرزندان بگویند یا این که لزومی ندارد.

  • واقعیت را به فرزندان بگویید و آن ها راه بچه نپندارید. به آن ها در حد لزوم و کافی توضیح دهید و از بیان حرف های غیر واقعی و دروغ خودداری کنید. آنان قطعا مشکل را درک خواهند کرد و اگر متوجه دروغ شما بشوند باعث ایجاد بی اعتمادی می گردد و به نوعی یاد می گیرند از واقعیت فرار کنند.

  • با آن ها مشورت و نظر خواهی کنید و آ ها را در حل مشکلات شریک کنید. کودکان هم جزئی از همان خانه ای هستند که مشکلی در آن به وجود آمده است. بنابراین حق دارند در حل مشکل دخالت کنند.

  • اگر مشکل بیماری یکی از والدین است در مورد آن توضیح دهید و کودکان را آماده اتفاقاتی که ممکن است بیفتد کنید. بهتر است فرد بیمار نیز روحیه قوی و خوبی داشته باشد تا کودک هم این رفتار را بیاموزد. اگر بیماری خیلی جدی است و منجر به فوت می شود کودک را برای آن آماده کنید.

  • اگر مشکل مالی است برای آن ها شرح دهید که این مشکل چگونه ایجاد شده و راه حل ها را با هم بررسی کنید و توضیح دهید که به واسطه این مشکل خیلی از برنامه ها تغییر و حذف خواهد شد و با رفع مشکل مالی در اولین فرصت حتما از همه اعضای خانواده تقدیر می شود مثلا رفتن به یک سفر پاداش خوبی است.

  • اگر قرار است به واسطه این مشکل فرزندان به منزل و محل دیگری بروند آن ها را آماده کنید و به آن ها اطمینان بدهید که با تماس تلفنی و یا در صورت امکان پذیر بودن دیدار و یا راه های دیگر از حال هم با خبر شده و این یک مدت موقتی است و دوباره همه اعضای خانواده دور هم جمع می شوند.

  • برای کودکان توضیح دهید که بروز مشکلات تنها خاص آن ها نیست و برای همه خانواده ها چنین مشکلاتی ایجاد می شود و مهم این است که درست و منطقی با آن برخورد و حل کنید، فراموش نکنید که کودکان خیلی از رفتارهای شما را یاد می گیرند و نحوه برخوردتان در هنگام بروز مشکلات قطعا برای آن ها الگو خواهد بود پس قوی، قاطع و صبور باشید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تربیت» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط