دانشنامه فرزند

روش تربیتی جایگزین تنبیه بدنی
تنبیه بدنی

دانشنامه فرزند: شاید در خانواده ای بزرگ شده اید که همیشه برای ادب کردن کودک از تنبیه بدنی استفاده می کردند و به نظر شما یک ضربه کوچک و به وقت به کودک هیچ ایرادی ندارد. وظیفه و رسالت شما این است که به فرزندتان دو مفهوم خوب و بد و نحوه تشخیص آن ها را آموزش دهید. اگر بخواهید از کتک زدن به عنوان تنها روش موثر تربیتی استفاده کنید نخواهید توانست به او رفتار درست و مناسب را آموزش دهید.

تنبیه بدنی می تواند تاثیر منفی عمیق و طولانی مدت روی اعتماد به نفس کودک داشته باشد، می توانید به جای تنبیه بدنی از راه های زیر وارد شوید:

  • او را از موقعیت های خاص دور کنید. اگر زمان بازی تمام شده و فرزندتان به شما گوش نمی دهد و از زمین بازی دل نمی کند او را بلند کنید و در ماشین بگذارید، فعلا زور شما می چربد و این خیلی خوب است.

  • حواس او را به نحوی پرت کنید. کمکش کنید کار دیگری انجام دهد، مثلا به جای پریدن روی مبل کاری کنید روی زمین با اسباب بازی هایش بازی کند. این عمل باعث می شود کودک رفتار غلطش را تکرار نکند و برای آن جایگزینی داشته باشد.

  • خودتان را درسطح او بیاورید. در موقعیت های جدی یا خطرناک مانند هنگامی که کودک می خواهد از اجاق گاز داغ بالا برود، روی زمین بنشیند تا چشم تان کاملا توی چشم کودک باشد و خیلی محکم به او بگویید "نه". او از لحن شما پی به اهمیت موضوع می برد.

  • مواظب باشید خودتان باعث رفتار غلط او نشوید. او هنوز بچه است و به مراقبت و نظارت نیاز دارد. در وهله اول خانه باید مخصوص کودک ایمن سازی شود. اگر فنجان های عتیقه و گران بها را روی میز بگذارید و آن ها را بشکند حق ندارید کتکش بزنید چون مقصر اصلی خود شما هستید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 10 کاربر 4.7 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...