دانشنامه فرزند

ترس کودک از بلایای طبیعی
ترس کودک

دانشنامه فرزند: کودکان گاهی در مورد وقوع بلایای طبیعی مطالبی می شنوند و فرض می کنند که وقوع اتفاقی این بلایا خطر بزرگی برای آن هاست. مدام در مورد طوفان یا زلزله سوال می کنند و ممکن است بیش از اندازه نگران ایمنی خود و خانواده شان باشند. گذشت زمان و رسیدن به سن بلوغ، ترس فرزندتان را از بین می برد اما می توانید راه های زیر را نیز امتحان کنید.

  • کودکان در واکنش خود در برابر ترس های شان از شما تأثیر حسی می گیرند. حفظ آرامش شما بسیار اهمیت دارد. به حقایقی که احتمال بروز چنین وقایعی را برای خانواده شما کاهش می دهد اشاره کنید "خطر سیل برای ما وجود ندارد. زیرا نزدیک ترین اقیانوس به ما بیش از 70 کیلو متر فاصله دارد." اگر در منطقه ای زندگی می کنید که احتمال وقوع آنچه که فرزندتان از آن می ترسد وجود دارد اقداماتی را که شما و جامعه برای محافظت خود انجام داده اید با آرامش نام ببرید و توضیح دهید که با آمادگی می توانید شرایط اضطراری را کنترل کنید.

  • اگر فرزندتان از وقوع بلایایی مانند آتش سوزی می ترسد باید قبل از بقای این ترس در ذهنش کمی درباره آن صحبت کنید، پاسخ های سطحی و نادرست به کودک ندهید، پاسخ های تان کوتاه و دقیق باشد به صورتی که اطمینان خاطرش با اطلاعات شما افزایش یابد. ممکن است نگرانی هایش از نظر شما احمقانه باشد اما برای کودک موضوع بسیار جدی است. پس با حوصله برایش توضیح دهید و برای احساساتش ارزش قایل شوید.

  • برنامه ای آموزشی در زمینه ایمنی خانواده طراحی کنید ممکن است فرزندتان نخواهد این کار را انجام دهد و شاید بگوید حتی از این تمرین ها نیز می ترسد اما وقتی این کار را انجام دادید مطمئن می شود که همه می دانند در شرایط اضطراری چه کاری باید انجام دهند.

  • اگر فرزندتان بلایی طبیعی را تجربه کرده باشد شاید ترسی ماندگار داشته باشد. ترس های او را نادیده نگیرید، احساساتش را تصدیق کنید و بگذارید با شما در مورد آن ها صحبت کند. به او یاد بدهید چگونه واقعیت های گذشته را بپذیرد اما باید با اعتماد به نفس پیش برود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...