دانشنامه فرزند

انواع دیابت
دیابت

دانشنامه فرزند: گلوکز نام نوعی قند است که در بدن یافت می شود و تمام انرژی مورد نیاز سلول ها و اندام ها را تامین می کند تا تمام واکنش های شیمیایی که به شما اجازه می دهد زندگی و حرکت کنید انجام شود.

دیابت نوع یک

به این نوع دیابت، دیابت جوانی یا دیابت وابسته به انسولین نیز گفته می شود. اکثرا در دوران کودکی شروع می شود و به سبب تلاش بدن برای تخریب غده پانکراس یا لوزالمعده پدید می آید. پانکراس اندامی در بدن است که در قسمت خلفی شکم قرار دارد و انسولین می سازد. ماده شیمیایی یا هورمونی که قند را وارد سلول ها می کند تا در آنجا مصرف شود. نمی توانید بدون انسولین به زندگی ادامه دهید بنابراین افراد مبتلا به نوع یک دیابت باید انسولین را به صورت تزریقی دریافت کنند.

دیابت نوع دو

دیابت نوع دو که زمانی نامش دیابت بزرگسالان بود چرا که پیش تر حول و حوش چهل سالگی بروز می کرد، اما اکنون اغلب در کودکان اتفاق می افتد که اکثرا در حال چاق و چاق تر شدن هستند و کمتر به ورزش می پردازند. مشکل دیابت نوع دو مانند نوع یک فقدان انسولین نیست بلکه نوعی مقاومت در برابر انسولین است طوری که گلوکز نمی تواند وارد سلول ها شود و در خون باقی می ماند.

دیابت بارداری

این نوع دیابت شبیه به دیابت نوع دو است اما در زنان باردار روی می دهد. در این موقعیت مواد شیمیایی بسیاری که در خون مادر باردار وجود دارد، انسولین را از عمل باز می دارد. دیابت بارداری در حدود 4 درصد بارداری ها رخ نمی دهد. اگر مادر را درمان نکنند و میزان قند را در خونش کاهش ندهند گلوکز وارد جریان خون جنین می شود در نتیجه جنین انسولین زیادی تولید می کند و شروع به ذخیره قند اضافی در قالب چربی در جاهای اشتباه می کند. اگر چنین اتفاقی بیفتد کودک ممکن است بزرگ تر از معمول به دنیا بیاید و زایمان با دشواری مواجه کند. هنگامی که کودک به دنیا می آید از منبع قند بزرگی که در اختیارش بوده جدا می شود اما بدنش هنوز به عادت قدیم انسولین زیادی می سازد بنابراین گلوکز خون پس از تولد شدیدا افت می کند. مادر نیز مستعد ابتلا به دیابت بارداری در حاملگی های بعدی و دیابت نوع دو در سنین بالاتر می ماند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 4 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...