دانشنامه فرزند

پرکاری تیروئید در دوران بارداری
تیروئید

دانشنامه فرزند: پرکاری تیروئید یا (هیپرتیروئیدی) تقریبا در یک مورد از هر 1500 بارداری رخ می دهد. در دوران بارداری طبیعی برخی از یافته های فیزیکی مانند افزایش تیروکسین باعث دشوار شدن تشخیص پرکاری خفیف می شوند.

تشخیص و عوارض پرکاری تیروئید در بارداری

تشخیص پرکاری تیروئید در دوران بارداری به طور اولیه بر اساس میزان سرمی TSH کمتر از 0.01 mu/l و سطح سرمی بالای T4 آزاد داده می شود. البته در استفراغ شدید اوایل بارداری که همراه با کاهش وزن بیش از 5 درصد است، میزان تیروکسین سرم افزایش و میزان TSH سرمی کاهش می یابد. در این افراد تجویز داروهای ضد تیروئیدی ضرورت ندارد. در صورتی که پرکاری تیروئید در دوران بارداری درمان نشود می تواند موجب بروز عوارض زیر گردد:

  • سقط خود به خود
  • زایمان زودرس
  • وزن کم هنگام تولد
  • مرگ داخل رحمی
  • پره اکلامپسی یا مسمومیت بارداری
  • نارسایی قلب

درمان پرکاری تیروئید در دوران بارداری

هدف از درمان پرکاری تیروئید در دوران بارداری نگهداری میزان سرمی T4 آزاد در حداکثر میزان طبیعی مرجع زمان غیر بارداری است به صورتی که از حداقل میزان داروی آنتی تیروئید استفاده شود و هر 4 هفته یک بار تا آخر دوران بارداری T4 و TSH اندازه گیری گردد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مشکلات بهداشتی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 5 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...