دانشنامه فرزند

آموزش نظم و ترتیب به کودک
بازی با کودک

دانشنامه فرزند: در دوره ای که فرزند شما بسیار کوچک است ناچارید پس از اتمام بازی اش، اسباب بازی ها را بردارید و سر جای خود قرار دهید، اما از همین دوران باید آموزش نظم را به کودک بدهید.

می توانید جمع جور کردن اثاثیه و اسباب بازی ها را با ذوق و شوق بسیار همراه سازید و به این ترتیب در نظر کودک جز جدایی ناپذیر بازی جلوه دهید، مثلا بگویید "قطعات مکعب این جا می روند و روی هم سوار می شوند و قطعات دراز به آنجا می روند، در این محل فرض کنیم گاراژی است و تمام اتومبیل ها در آن می روند و شب را آنجا می خوابند"، به این ترتیب زمانی که کودک به چهار یا پنج سالگی می رسد به جمع و جور کردن اشیا عادت می کند و از آن لذت می برد.

اگر به یک کودک سه ساله بگویید "همین الان و فوری اسباب بازی هایت را جمع کن و سر جای خود بگذار" دستوری آمرانه و خشن به نظر می رسد. کاری را که شما از این کودک می خواهید از عهده هیچ کودک سه ساله ای در عمل بر نمی آید. اگر در نهایت مهربانی و خنده رویی کودک را در جمع کردن و مرتب نمودن اسباب بازی ها کمک نمایید نه تنها باعث ایجاد رفتار خوب و شایسته ای در کودک می گردد بلکه برای شما نیز این کار به مراتب آسان تر از جنگ و نزاع با کودک است.

محول کردن کارهای خانه به کودک نخستین مسئولیت پذیری اوست. انجام این تکالیف در خانه به او می فهماند زندگی تنها مراقبت از خود نیست بلکه دیگران هم سهمی دارند و باید به آن ها کمک کرد. انجام این تکالیف به او می فهماند حتی اگر حوصله کار کردن هم نداشته باشد مجبور است آن ها را تمام کند، همچنین درک می کند در گروه عضو مهمی است. مهم نیست که چقدر غر می زند یا بداخلاقی می کند، مهم آن است که انجام تکالیف هویت او را در خانواده تقویت می کند و برای آینده درس می گیرد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تربیت» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

در حال بارگذاری ...