دانشنامه فرزند

آویشن
آویشن

دانشنامه فرزند: آویشن گیاهی کوهستانی و معطر است که تنوع زیادی دارد. این گیاه طبیعتی گرم و خشک دارد و از آن به عنوان ادویه برای طعم دار کردن غذاها استفاده می شود.

شبه درختچه های آویشن همیشه سبز و کوتاه با ریشه محکم و ساقه های کاملا منشعب، برگ ها بدون دمبرگ و متنوع می باشند. برگ های جوان کرک دارند و گل های صورتی درون سنبله هایی در نوک شاخه ها تجمع یافته اند. میوه آن در انتهای گل باقی می ماند و رایحه ای معطر دارد لذا مورد توجه زنبور عسل است و عسل تولید شده از آویشن خواص اصلی آن را دارد. بهترین و با کیفیت ترین نوع آن، آویشن شیرازی است.

از دم کرده آویشن به عنوان آمپی سیلین گیاهی و عفونت های ریوی و نارسایی کبد استفاده می شود. خوردن آویشن صرع را درمان کرده و اضطراب و دلهره را می زداید. خستگی و ضعف را از بین می برد و یک داروی آرامش بخش و خواب آور است. دم کرده آویشن خونریزی های رحمی را کاهش می دهد، ترشحات زنانه را قطع می کند، قاعدگی را تنظیم می کند و به علت داشتن هورمون، شیر مادران را زیاد می کند.

آویشن برای تقویت اعصاب، درمان افسردگی، خستگی و بی خوابی مفید است. این گیاه ضد میکروبی، ضد قارچی و ضد انگلی است. دم کرده یا جوشانده ساقه های گلدار آویشن درمان کننده تنگی نفس، برونشیت، سرفه، نفخ شکم، سوء هاضمه، آسم، سیاه سرفه، سرگیجه، سردرد، ذات الریه و زکام می باشد. برای این منظور 10 گرم آویشن را در یک لیتر آب ریخته و جوشانده آن را در طول روز میل نمایید. آویشن در درمان درد مفاصل، نقرس، ورم مفاصل و درد سیاتیک مفید است. بعضی ها معتقدند مالیدن جوشانده آویشن روی سر از ریزش مو جلوگیری می کند. همچنین آویشن ضد آفت، ادرار آور و خلط آور نیز هست.

اگر خارش زنان یا عفونت دارید ابتدا یک لگن آب را جوشانده، وقتی ولرم شد، 2 قاشق پودر آویشن به آن اضافه کرده و به مدت یک ربع داخل آن بنشینید. 2 بار در هفته این کار را انجام دهید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خانه» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 16 کاربر 3.8 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...