دانشنامه فرزند

علایم تیروئید کدامند؟
تیروئید

دانشنامه فرزند: تیروئید غده ای پروانه ای شکل است که در گردن قرار گرفته، غده مهمی در متابولیسم و سوخت و ساز بدن است. هنگامی که غده تیروئیدتان خوب عمل نکند می تواند بر هر جنبه از سلامتی تان به ویژه وزن، افسردگی و سطح انرژی تان اثر بگذارد.

برای اینکه مشکل تیروئید داشته باشید لازم نیست همه علایم آن را در خود مشاهده کنید. در اینجا به چند مورد از متداول ترین علایم تیروئید اشاره می کنیم:

  • درد مفصلی و عضله: درد در ناحیه عضلات و مفصل ها، ضعف دست ها و گرایش به ایجاد شکل تونل کارپال در دست ها، تونل تارسال در ران ها و التهاب پلانتار در پاها.

  • ناراحتی در گردن و بزرگ شدن گردن: احساس تورم در گردن و ناراحتی در قسمت جلویی گردن، خش دار شدن صدا یا بزرگ شدن محسوس تیروئید همه از علایم تیروئید به شمار می روند.

  • تغییر در وضعیت پوست و مو: پوست و مو شدیدا در برابر مشکلات تیروئید آسیب پذیر هستند و به ویژه ریزش مو یکی از متداول ترین علایم مشکلات تیروئید می باشد. در کم کاری تیروئید موها معمولا شکننده، زبر و خشک می شوند و می ریزند. پوست نیز ممکن است شدیدا زبر، خشک و پوسته پوسته شود. در کم کاری تیروئید، ریزش موی جدی اتفاق افتاده و پوست نیز حساس و نازک می شود.

  • مشکلات گوارشی: کم کاری تیروئید معمولا با یبوست جدی و طولانی مدت همراه است. در حالی که پرکاری تیروئید با اسهال و سندرم روده آسیب پذیر همراه است.

  • بی نظمی عادت ماهیانه و مشکلات باروری: کم کاری تیروئید معمولا موجب سنگین تر شدن، دردناک تر شدن و بیشتر شدن عادت ماهیانه می شود و در پرکاری تیروئید معمولا عادت ماهیانه بسیار سبک و دیر به دیر خواهد شد. مشکلات تیروئیدی که تشخیص داده نشده و درمان نمی شوند ممکن است منجر به ناباروری شوند.

  • سابقه خانوادگی: اگر مشکلات تیروئیدی در خانواده شما موروثی باشند شما بیشتر در معرض ابتلا به آن ها قرار دارید. البته ممکن است از وجود این مشکل در خانواده تان اطلاع نداشته باشید زیرا این مشکل معمولا در میان نسل قبل به عنوان گواتر معروف بوده است.

  • مشکلات کلسترول: بالا رفتن کلسترول به خصوص وقتی به رژیم غذایی، ورزش یا داروهای پایین آورنده کلسترول واکنش پذیر نباشد، می تواند نشانه کم کاری تیروئید باشد. پایین بودن غیرطبیعی کلسترول نیز می تواند نشانه پرکاری تیروئید باشد.

  • افسردگی و اضطراب: کم کاری تیروئید معمولا با افسردگی همراه است و پرکاری تیروئید معمولا با اضطراب و حملات ترس. افسردگی که به دارو های ضد افسردگی نیز واکنش نشان نمی دهد هم می تواند نشانه یک اختلال تیروئید تشخیص داده نشده باشد.

  • تغییرات وزن: ممکن است یک رژیم غذایی کم چربی و کم کالری را با یک برنامه ورزشی قوی دنبال کنید اما موفق به پایین آوردن وزن تان نشوید. مشکل در پایین آوردن وزن می تواند نشانه کم کاری تیروئید باشد. در پرکاری تیروئید نیز ممکن است با وجود خوردن همان مقدار غذای قبل یا حتی بیشتر از آن وزن تان پایین بیاید. تغییرات وزن بی دلیل و غیرطبیعی می تواند نشانه کم کاری یا پرکاری تیروئید باشد.

  • خستگی: احساس خستگی وقتی از خواب بیدار می شوید طوری که انگار 8 تا 10 ساعت خواب برای تان کافی نبوده است و قادر نیستید فعالیت های روزمره تان را شروع کنید می تواند نشانه های مشکلات تیروئید باشد. در پرکاری تیروئید هم ممکن است دچار بی خوابی شوید و همین باعث خسته ماندن شما در طول روز شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 3 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...