دانشنامه فرزند

غذای کمکی کودک را در سن مناسب آغاز کنید
غذای کمکی کودک

دانشنامه فرزند: در نیمه دوم سال اول زندگی کودک توانایی گردن گرفتن و نشستن را پیدا می کند، رفلکس بیرون راندن غذا از دهان را از دست می دهد، دندان هایش شروع به رویش نموده و حرکات دست و انگشتانش هدفدار می شود، همه این ها شیرخوار را برای پذیرش غذای کمکی آماده می سازد.

خطرات زود شروع کردن غذای کمکی برای کودک

اگر غذای کمکی کمی زودتر از موقع شروع شود وقایع نامطلوبی می تواند سلامتی شیرخوار را به خطر بیندازد. در این صورت احتمال ابتلای شیرخوار به اسهال زیاد می شود زیرا دستگاه گوارش کودک هنوز کاملا تکامل نیافته است. چون گنجایش معده شیرخوار کم است غذای کمکی ممکن است جایگزین یک وعده شیر مادر شده و رغبت کودک به مکیدن پستان کم شود، در نتیجه هم شیر کمتری ترشح می شود و هم به دلیل کمبود انرژی از مواد غذایی دریافتی در مقایسه با شیر مادر، کودک انرژی کمتری به دست آورده که این خود سبب سوءتغذیه و عدم رشد کافی کودک می گردد و همچنین احتمال بروز آلرژی یا حساسیت بیشتر می شود.

خطرات دیر شروع کردن غذای کمکی برای کودک

اگر غذای کمکی دیرتر از پایان 6 ماهگی شروع شود چون شیر مادر به تنهایی قادر به تامین نیازهای تغذیه ای کودک از پایان 6 ماهگی به بعد نیست امکان دارد رشد کودک کند و یا دچار توقف شود. از طرف دیگر، دیر شروع کردن غذای کمکی باعث می شود که کودک عمل جویدن را یاد نگیرد و آشنا شدن او با مزه و قوام انواع غذاها به تاخیر افتد. اکثر کودکانی که در پایان شش ماهگی با غذای کمکی آشنا نشده و فقط تا مدت طولانی از شیر مادر استفاده کرده اند تمایلی به استفاده از غذاهای جامد ندارند و همین امر سبب بروز سوءتغذیه و افت رشد آن ها می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «غذای کمکی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 4.8 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...