چاقی در بارداری

دانشنامه فرزند: بارداری می تواند یکی از عواملی باشد که باعث چاقی و افزایش وزن می گردد. درست است که برخی دلایل چاقی خارج از کنترل شماست ولی به این معنا نیست که باید مسیر چاقی را در زندگی بپذیرید.

بسیاری از خانم ها به تبع بارداری 2.5 کیلوگرم یا بیشتر چاق می شوند که اغلب دیگر آن را کم نمی کنند به ویژه وقتی بیش از 17.5 کیلوگرم وزن اضافه کرده باشند. اضافه وزن مطلوب مادر برای یک فرزند سالم 3.250 تا 4 کیلوگرمی بین 14.5 تا 17.5 کیلوگرم است.

اگر بیشترین مقدار اضافه وزن دوران بارداری خود را در اوایل آن یعنی در طول 20 هفته یا سه ماهه اول به دست آورده اید سخت تر می توانید به وزن قبل از بارداری خود برگردید. در سه ماهه اول جنین به انرژی کمتری نیاز دارد بنابراین با اضافه وزن زیاد (بیش از 2.5 تا 3.5 کیلوگرم) به ذخیره چربی مادر اضافه می شود نه کودک. در طول سه ماهه اول بارداری باید 1 تا 2 کیلوگرم وزن اضافه کنید. پس از آن اضافه وزن باید در هر هفته نیم کیلوگرم باشد. در صورتی که بارداری خود را با وزنی غیرطبیعی شروع کنید توصیه ها متفاوت است، برای برخی خانم ها با اضافه وزن هفته ای نیم کیلو بسیار زیاد است.

بسیاری از خانم ها بلافاصله بعد از زایمان 5 کیلوگرم و در ماه اول تا دوم 5 کیلوگرم دیگر کم می کنند. معمولا مابقی وزن می ماند و پس از 6 تا 12 ماه به تدریج کم می شود سرعت در خلاصی از اضافه وزن بستگی به عوامل متعددی دارد از جمله میزان مصرف کالری، میزان فعالیت و اینکه به نوزاد خود شیر می دهید یا خیر. تا زمانی که شیر می دهید برنامه ریزی جدی برای کاهش وزن توصیه نمی شود زیرا بدن شما برای تولید شیر به کالری بیشتری نیاز دارد. کاهش 1 تا 2 کیلوگرم در ماه بر توانایی شما به شیردهی تاثیر نمی گذارد، ولی کاهش بیش از 2 یا 2.5 کیلوگرم پس از ماه اول تا زمانی که شیر می دهید توصیه نمی شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه و وزن» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 5 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان