دانشنامه فرزند

علل ناکافی بودن شیر مادر

دانشنامه فرزند: برخی از مادران به دلیل کم شدن شیر شان، کودک خود را از شیر محروم می سازند و شیردهی را قطع می کنند. کاهش میزان شیر علل متفاوتی دارد که می توانید با شناسایی علل در رفع مشکل بکوشید.

عدم تمایل به شیردهی

یکی از عللی که موجب کاهش میزان شیر و در نهایت قطع آن می گردد، بی میلی شما به شیردهی است. ممکن است به دلایلی مانند شاغل بودن، عدم تمایل کودک به شیر مادر و ... نتوانید کودک خود را شیر بدهید. در این صورت بهتر است با پزشک خود در رابطه با محروم ساختن نوزاد از شیر خود مشورت نمایید.

عدم تخلیه کامل پستان ها

تخلیه نکردن پستان ها به طور کامل می تواند سبب کاهش شیر شما گردد. عواملی مانند بزرگ شدن پستان ها، زخم شدن نوک سینه، عدم مراقبت از سینه ها، نوک سینه صاف و تو رفته، نگه داشتن نوزاد برای مدت طولانی به یک سینه، فواصل زیاد و طولانی بین دفعات شیردهی، عدم مک زدن نوزاد به علت بی حالی و تغذیه با شیر خشک می تواند موجب تخلیه نشدن سینه ها گردد.

تصورات و اعتقادات غلط

برخی از تصورات غلط مانند عدم سازگاری شیر مادر به کودک یا نامناسب و آبکی بودن شیر ممکن است باعث قطع شیر توسط مادر به نوزاد گردد. این تصورات کاملا اشتباه می باشند. به جز این که دلایل منطقی به همراه داشته باشند، مانند بیماری کالاکتوسمی، فنیل کتینوزی، عدم تحمل لاکتوز و پیدایش زردی به علت شیر مادر که می تواند باعث ناسازگاری شیر شما با نوزاد گردد. در رابطه با آبکی بودن شیر و اصطلاحاتی مانند «شیرش مانند آب است» تصوری غلط است. درست است که قسمت اول شیر برخی مادران آبکی است ولی در پایان شیردهی به مرور غلیظ می گردد و علت آن میزان چربی شیر است. عده ای نیز می گویند شیر شان سنگین و قوی است، اما همه این تصورات با داشتن رژیم غذایی مناسب می تواند از بین برود.

عوامل محیطی

خستگی، نگرانی و هیجانات ناشی از محیط خارج یا داخل خانه می تواند در میزان شیر شما تاثیر گذارد و سبب کاهش آن گردد. کشیدن سیگار و مصرف قرص های جلوگیری از بارداری نیز می تواند سبب کاهش شیر شما گردد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «شیردهی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 45 کاربر 3.8 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...