دانشنامه فرزند

شش ماهگی: هفته اول

دانشنامه فرزند: آسم، شایع ترین بیماری مزمن در میان کودکان است. التهاب و تنگی راه های تنفسی می تواند باعث اختلال در تنفس گردد. آسم، یک مشکل بهداشتی جدی است و شدت آن رشد کودک را کاهش می دهد. حساسیت به گرده، موی حیوانات، آلودگی هوا از جمله دود سیگار، بخار رنگ و عفونت های ویروسی و گاهی استنشاق هوای سرد می تواند یک حمله آسم را به همراه داشته باشد.

رشد فرزند شما

با افزایش فعالیت های نوزاد، درک او نیز از لباسی که می پوشد افزایش می یابد. پارچه های نرمی که او را در حین حرکت اذیت نکند انتخاب نمایید. نه خیلی گشاد و نه خیلی تنگ باشد و در اثر تکان های مکرر کودک اصطکاک ایجاد نکند.
از پوشاندن لباس هایی که درز های خشن دارند یا باعث خارش می گردند و هم چنین از لباس هایی که گره های بزرگ، دکمه ها، یا یقه تنگی که خطر خفگی ایجاد می کند اجتناب ورزید. هم چنین هر لباسی را که در حین غلت زدن در خواب و یا بازی کردن مزاحمتی برایش ایجاد می کند استفاده نکنید.

زندگی شما: تغذیه مناسب

نگهداری و مراقبت از کودک به اندازه کافی شما را خسته می کند. خوردن غذا های سنگین می تواند شما را خواب آلود سازد. بنابراین سعی در خوردن غذا ها و میان وعده های سبک و مغذی کنید. چند راهنمایی که می تواند برای تان سودمند باشد عبارت اند از:

  • عدم حذف صبحانه ممکن است نخوردن و یا با عجله خوردن صبحانه را ترجیح دهید، اما بدن شما بعد از یک شب خوابیدن و یا به خصوص بعد از شب هایی که به ناچار بیدار بوده اید، احتیاج به یک سوختگیری دارد. پروتئین مانند تخم مرغ و کربوهیدرات های آهسته سوز به همراه آهن مانند بلغور جو دو سر با گردو و کشمش انرژی لازم برای تمام صبح شما را تامین می کند.

  • پیروی از هرم راهنمای غذایی مصرف روزانه 2/5 فنجان سبزیجات و 2/5 فنجان میوه برای شما توصیه شده است. سبزیجات خام را خورد کرده و در یخچال نگهداری کنید. در ساندویچ های خود سبزیجات درشت تر را اضافه نمایید. میوه های تازه یا یخ زده را در آبمیوه یا ماست مخلوط کنید.

  • پرهیز از غذا با ارزش غذایی پایین چیپس، آبنبات و ... موجب انفجار سریع انرژی و احساس تنبلی می شوند. بهتر است مواد مغذی با انرژی بالا مانند بادام یا بادام زمینی، ماست و ... را جایگزین نمایید. میوه های خشک، کشمش، مغز آفتاب گردان یا کدو، آجیل، تکه های نارگیل یا تراشه های شکلات را مخلوط نمایید.

  • مصرف کربوهیدرات کربوهیدرات یک منبع بزرگ از انرژی است و مصرف متعادل از این گروه برای شما خوب است. پاستا، سبوس گندم، حبوبات، بلغور جو دو سر، نان گندم و کراکر در این گروه قرار دارند.

  • نوشیدن مایعات مفید به مقدار فراوان آب بنوشید. آبمیوه، نوشابه، قهوه و نوشابه های انرژی زا، نوشیدنی های کافئین دار و نوشیدنی های شیرین، بدن تان را دچار کم آبی می کنند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «شش ماهگی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 24 کاربر 4.4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...