دانشنامه فرزند

معرفی انواع شیر خشک

دانشنامه فرزند: امروزه همه ما به خوبی می دانیم تغذیه با شیر مادر مزایا و منافع بسیاری برای فرزند دارد و شیر خشک تنها باید در زمانی به کودک داده شود، که تغذیه با شیر مادر امکان پذیر نمی باشد. در صورتی که ناچار به استفاده از شیر خشک می باشید شناخت در مورد انواع آن می تواند شما را در انتخاب مناسب یاری رساند.

شیر خشک سویا

این شیر خشک ها پروتئین حیوانی ندارند و فاقد لاکتوز یا قند شیر می باشند. شیر خشک سویا مخصوص شیر خواران دارای مواد مورد نیاز و مغذی اضافی برای کودکانی است، که در حال رشد سریع می باشند. نوعی شیر خشک سویا شیر خواران وجود دارد که همراه با آهن می باشد و از چهار ماهگی به بعد باید استفاده شود.

شیر خشک گاوی

این نوع شیر خشک از شیر گاو ساخته شده و در آن چربی نباتی به جای چربی حیوانی به کار رفته است. کربوهیدرات، ویتامین ها و مواد معدنی و در بعضی از آن ها آهن اضافه شده و از پروتئین آن کاسته شده است. پروتئین شیر گاو می تواند موجب دل درد در برخی شیر خواران و یکی از عوامل بروز دیابت در آن ها گردد.

هشدار: هم شیر خشک گاوی و هم شیر خشک سویا می تواند موجب آلرژی گردند. پس در این باره بدون دستور پزشک تصمیمی اتخاذ ننمایید.

شیر های تجارتی آماده

این شیر ها از شیر گاو و سویا ساخته شده اند و برای شباهت بیشتر به شیر مادر تغییراتی در آن ها داده اند، از جمله این تغییرات می توان کاهش درصد پروتئین و نمک یا سدیم، افزایش قند به صورت لاکتوز یا قند شیر، تعویض چربی حیوانی با چربی نباتی و افزودن ویتامین های A، C و D را نام برد. انواع این شیر ها به همراه آهن یا بدون آن در بازار موجود هستند. این شیر ها بر سه نوع شیر حاضر آماده مایع، شیر غلیظ شده مایع و شیر خشک می باشند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه با شیر خشک» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 23 کاربر 3.8 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...