دانشنامه فرزند

اصول تغذیه ای کودک از 9 تا 12 ماهگی
غذای کودک

دانشنامه فرزند: در این دوره کودک کم کم غذا را به صورت تکه های کوچک می خورد. به مرور به جای آنکه سیب زمینی را به صورت پوره درآورید آن را با چنگال نرم کنید سپس با توجه به نحوه جویدن و بلعیدن کودک به صورت تکه های بزرگ تر در آورید.

لبنیات

لبنیات را باید کم کم جانشین شیر کنید و نباید آن ها را همزمان با شیر به کودک بدهید. لبنیات را می توانید جانشین شیر عصرانه کنید ولی بهتر است شیر صبح را تا هر مدتی که می توانید به کودک بدهید زیرا فزون بر ارزش غذایی، رطوبتی که کودک پس از خواب شبانه به آن نیاز دارد را برایش فراهم می کند.

پنیر یکی از مواد لبنی غنی از کلسیم است که در عین حال پروتئین زیادی دارد. گاهی مقدار کمی در حد یک یا دو برش پنیر به کودک بدهید، به جز پنیرهای محلی (تهیه شده از شیر خام) می توانید هر نوع پنیر را در رژیم غذایی کودک بگنجانید. از پنیر سنتی بیش از سایر انواع پنیر (مانند پنیر خامه ای) به کودک بدهید. کمی پنیر هلندی رنده شده را می توانید به پوره کودک اضافه نمایید.

غلات

از زمانی که فرزندتان می تواند غذاها را به صورت تکه تکه بخورد می توانید انواع ماکارونی را که خوب پخته شده باشد به او بدهید. گنجاندن این ماده غذایی با بافت متفاوت به ویژه اگر با پوره سبزی نرمی همراه باشد به رژیم غذایی کودک تنوع می بخشد.

نان هم یکی از بهترین مواد غذایی تهیه شده از غلات است، می توانید کمی از خمیر وسط نان به کودک بدهید. رویه سفت نان را وقتی می توانید به او بدهید که می خواهید سرگرم شود ولی مراقب باشید زیرا همیشه خطر این که وارد لوله نای بشود وجود دارد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «غذای کمکی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...