دانشنامه فرزند

رژیم غذایی مادر شیرده
رژیم غذایی

دانشنامه فرزند: توصیه مهم در مورد رژیم غذایی مادری که شیر می دهد این است که مقدار غذای تان را زیاد نکنید. رژیم غذایی دوران بارداری را به صورت غذاهای متنوع پس از زایمان نیز ادامه دهید.

در دوره ای که شیر می دهید سه وعده غذا در روز بخورید (صبحانه، ناهار و شام) و آن را با میان وعده تکمیل کنید. لابد شنیده اید که نباید موادی مانند گل کلم، سیر و کاری بخورید زیرا شیر را بدبو می کنند. باید بدانید نوزاد در رحم با تغذیه از مایع آمنیوتیک (آب درون کیسه جنین) با مزه آنچه شما می خورید خو می گیرد بنابراین لزومی ندارد از موادی که مزه ای تند و تیز دارند بپرهیزید. هر قدر عطش دارید مایعات بنوشید که حدود معادل 1.5 لیتر مایعات در روز می شود. در دوران شیردهی به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • جز پاراستامول (استامینوفن) بدون تجویز پزشک هیچ دارویی نخورید.

  • در صورت ابتلا به یبوست از داروی ملین استفاده نکنید و تنها از طریق مصرف سبزی های خام، میوه، سالاد و نان سبوس دار مشکل را برطرف سازید.

  • مشروبات الکلی ننوشید و سیگار نکشید چون الکل و نیکوتین وارد شیر شما می شوند.

  • میزان استفاده از کافئین را محدود سازید. کافئین در قهوه، چای و حتی برخی از نوشیدنی ها مانند کوکاکولا و نوشیدنی های انرژی زا وجود دارد. بیش از سه فنجان در روز چای و قهوه ننوشید.

  • مارگارین، نوشابه و ماست حاوی فیتواسترول یا چربی گیاهی نخورید. این گونه مواد غذایی مخصوص کسانی است که کلسترول آن ها بالاست. حتی اگر کلسترول شما هم بالاست باز هم بهتر است در دوران شیردهی از مصرف این مواد غذایی بپرهیزید.

  • مصرف مواد غذایی حاوی سویا را به حداکثر یک بار در روز محدود کنید زیرا فیتواستروژن آن ها وارد شیر می شود، این مواد ممکن است اثرات زیان باری بر باروری فرزندتان در آینده داشته باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «شیردهی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...