دانشنامه فرزند

اصول تغذیه ای کودک از 4 تا 6 ماهگی
اصول تغذیه ای کودک

دانشنامه فرزند: وقتی گفته می شود 4 ماهگی منظور پایان 4 ماهگی و شروع 5 ماهگی می باشد اگر تا 6 ماهگی فقط به فرزندتان شیر داده اید مواد غذایی جدید را با فاصله یک تا دو ماه از هم به او بدهید برای مثال سبزی ها را پس از 6 ماهگی شروع کنید.

شیر

شیر همواره اساس تغذیه کودک است. در مرحله نخست همان مقدار معمولی (180 تا 240 میلی لیتر) را به علاوه مقداری میوه یا سبزی به کودک بدهید. در مرحله دوم و زمانی که مقدار این مواد غذایی افزایش یافت مقدار شیر را کاهش دهید ولی باید در هر یک از چهار وعده به او حدود 120 تا 150 میلی لیتر شیر هم بدهید.

سبزی

تقریبا تمام سبزی ها را می توانید به کودک بدهید، فقط سبزی های حاوی فیبر زیاد که احتمالا هضم شان دشوار است را باید کمی دیرتر به غذای کودک بیفزایید. به همین دلیل حبوبات مانند لوبیا سفید، عدس و نخود در سال نخست توصیه نمی شود. بهتر است در ابتدا از سبزی هایی که فیبر کمتری دارند مانند هویج، نخود فرنگی، اسفناج، کدو، بروکلی، آرتیشو، کدو حلوایی، قسمت سفید تره فرنگی، فلفل دلمه ای، زردک و کلم برگ و غیره استفاده کنید.

برخی کودکان از همان ابتدا سبزی ها را دوست دارند ولی برخی دیگر به وقت بیشتری برای عادت کردن به این مواد غذایی نیاز دارند. نخست با چند قاشق شروع کنید و سپس با توجه به اشتهای فرزندتان مقدار آن را افزایش دهید. در دفعات نخست بهتر است فقط مقدار کمی برابر با 60 گرم به او بدهید.

سبزی ها را خوب با هم مخلوط کنید تا ماده ای نرم و یکدست به وجود آید. افزودن کمی سیب زمینی باعث می شود آن ها خوب یکدست شوند. بهتر است به سبزی ها نمک نزنید، می توانید کمی کره یا یک قاشق مرباخوری روغن (سویا یا کلزا که امگا 3 فراوانی دارند) به سبزی هایی که می پزید اضافه کنید.

میوه

بیشتر میوه ها مانند موز، گلابی، هلو، زردآلو و شلیل را می توانیم بپزیم. باید میوه های کاملا رسیده، پوست گرفته، پخته و نرم شده را به او بدهید. میوه را یا ساعت چهار بعد از ظهر به هنگام شیر عصرانه به او بدهید یا ظهر پس از آن که سبزی هایش را خورد، در این صورت عصرانه فقط به او شیر بدهید. به میوه ها شکر اضافه نکنید.

پروتئین

این مواد غذایی را می توانید تقریبا یک ماه پس از سبزی ها و میوه ها یعنی بین 5 تا 7 ماهگی در رژیم غذایی کودک بگنجانید. بهتر است ابتدا با گوشت گاو، گوساله، مرغ و بوقلمون شروع کنید ولی کمی بعد می توانید انواع گوشت و همین طور انواع ماهی ها را در رژیم غذایی کودک بگنجانید. برخی ماهی ها از نظر اسید های چرب (امگا 3) بسیار غنی هستند مانند ماهی آزاد، ماهی خالدار، شاه ماهی و ساروین. از دادن انواع گوشت های فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس به کودک بپرهیزید. گه گاهی می توانید جگر را در برنامه غذایی اش بگنجانید زیرا از نظر آهن غنی است. گوشت و ماهی را خوب نرم کنید. این غذاها را فقط ظهرها به کودک بدهید. از 6 تا 8 ماهگی بهتر است بیش از 10 گرم گوشت یا ماهی برابر دو قاشق مرباخوری سرتخت در غذای او نگنجانید.

نوشیدنی

از زمانی که غذایی به جز شیر می خورد به کودک آب بدهید. البته اجباری در این کار نیست برخی از کودکان هر بار با غذا آب می خورند و برخی نمی خورند. شیر مادر مایعات زیادی وارد بدن کودک می کند لازم نیست برای اینکه فرزندتان آب بخورد آن را شیرین یا خوشبو کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «غذای کمکی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...