دانشنامه فرزند

انواع کیست های زنان
انواع کیست های زنان

دانشنامه فرزند: در حدود دو سوم توده های تخمدانی در سنین باروری یعنی 20 تا 40 سالگی رخ می دهند و 80 درصد آن ها خوش خیم هستند به طور کلی کیست های تخمدان به دو نوع ساده و مرکب تقسیم می شوند.

کیست های ساده

  • کیست های عملکردی: تولید بیش از حد آندوژن (هورمون جنسی مردانه) یکی از عواملی است که می تواند باعث ایجاد پلی کیستیک تخمدان شود، این کیست به تعداد زیاد و اندازه های کوچک و در هر دو تخمدان یافت می شوند. این کیست باعث افزایش وزن، نامنظمی قاعدگی، افزایش موهای زائد، درد لگن و ناباروری می گردد.

  • کیست های فولیکول و جسم زرد: در طول چرخه قاعدگی یک تخمک در یک کیسه به نام فولیکول رشد می کند این کیسه در تخمدان واقع شده است. اگر فولیکول باز نشود مایع در داخل فولیکول باعث ایجاد یک کیست در تخمدان می شود. کیست جسم زرد به دنبال تخمک گذاری و از بین نرفتن جسم زرد ایجاد می شود. ممکن است اندازه آن ها حتی به بیشتر از 10 سانتی متر هم برسد و اگر موجب درد و خونریزی نشود بهبود می یابد.

کیست های مرکب

  • کیست های درموئید (Dermoid): گاهی بافت های تخمدان برای تشکیل بافت های دیگر بدن مانند مو یا دندان به صورت غیر طبیعی رشد می کنند. کیست هایی با این بافت های غیر طبیعی، کیست های درموئید نامیده می شوند که مایع غلیظی دارند و خوش خیم هستند و با جراحی بهبود پیدا می کنند.

  • کیست های اندومتریوئید (Endometrioid ): این کیست که به کیست شکلاتی نیز معروف است باعث ناباروری می شود. این بیماری به دلیل اختلال در بافت مشابه پوشش داخلی (آندومتر) در نقاطی غیر معمول در قسمت پایینی شکم ظاهر می شود. این کیست ها موجب درد و چسبندگی می شود.

  • کیست های بدخیم: این کیست ها بیشتر در سنین بالا (پس از یائسگی) دیده می شوند و ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند. با توجه به سن و وضعیت سونوگرافی تشخیص احتمالی داده می شود و نیاز به درمان فوری دارند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 5 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...