دانشنامه فرزند

اصول تغذیه ای کودک از 12 تا 24 ماهگی
غذای کودک

دانشنامه فرزند: کودک از دوازده ماهگی به بعد غذای خانواده می خورد البته به شرطی که این غذا متعادل و متنوع باشد. غلظت و سفتی غذای کودک رفته رفته از حالت رنده شده به قطعات کوچک تغییر کند و می تواند از غذای سفره استفاده کند.

سبزی و میوه خام

سبزی خام را می توانید پس از 12 ماهگی به صورت قطعات کوچک در رژیم غذایی کودک بگنجانید. می توانید هویج رنده شده، چغندر قرمز پخته شده، تربچه گرد گرد بریده شده، گوجه فرنگی پوست گرفته و بدون تخم، خیار بدون تخم، کاهوی خرد شده و کمی آووکادو را به صورت سالاد به او بدهید. برای سس زدن به آن ها از روغن حاوی امگا3 مثل روغن کلزا یا روغن سویا استفاده کنید. می توانید از کمی آب لیموترش یا ماست طبیعی هم استفاده کنید. هر چه نمک کمتر استفاده شود بهتر است.

در میان سبزی ها عدس، باقالی و لوبیا از نظر نشاسته، پروتئین و املاح و همچنین الیاف گیاهی غنی هستند و به این دلیل هضم آن ها دشوارتر است. در ابتدا مقدار کمی از آن ها را در سوپ بریزید یا به صورت پوره ای که خوب پخته در آورید و با پوره سیب زمینی مخلوط کنید.

لبنیات

برای کودک، سه پرس لبنیات به صورت شیر، ماست و پنیر در هر روز توصیه می شود. ماست و پنیر سفید را باید بدون شکر یا با اندکی شکر به کودک بدهید. تا سن 18 ماهگی یا 2 سالگی بهتر است شیر مخصوص به کودک بدهید، شیر مخصوص رشد با آهن و اسیدهای چرب غنی شده و در عین حال پروتئین آن را کاهش می دهند. این کار به ویژه زمانی خیلی اهمیت دارد که فرزندتان کم اشتها شده است. تا سه سالگی نباید از لبنیات تهیه شده از شیر خام به کودک بدهید زیرا خطر سرایت باکتریایی به کودک وجود دارد و تمام محصولات لبنی باید پاستوریزه باشند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 3.4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...