دانشنامه فرزند

اصول تغذیه ای کودک از 2 تا 3 سالگی
غذای کودک

دانشنامه فرزند: در سنین بین 2 تا 3 سالگی اغلب کودکان دوره مخالفت با هر آن چه تازه است و خودداری از پذیرش آن را پشت سر می گذارنند. این موضوع طبیعی و بخشی از روند رشد آن هاست. اگر فرزندتان از خوردن غذایی سر باز می زند فوری نتیجه نگیرید که آن را دوست ندارد، می توانید گاهی آن غذا را به شکلی دیگر تهیه کنید.

لبنیات

حتی وقتی کودک غذاهای متنوع می خورد باید همچنان شیر و لبنیات بخورد. برای اینکه مقدار کافی کلسیم لازم برای رشد خوب استخوان ها به کودک برسد توصیه می شود سه بار در روز به او محصولات لبنی داده شود. در صورت امکان بهتر است شیر و ماست به کودک بدهید. دسرهایی هم که با شیر درست می شوند مانند کرم ها چرب تر و شیرین تر از مواد لبنی ساده مانند ماست یا پنیر هستند.

غلات

سرآل ها بخشی از صبحانه ای کاملا متعادل هستند. ساده ترین آن ها را برگزینید، برخی از آن ها حاوی شکلات، مقداری زیادی چربی و به ویژه شکر هستند. نان را در هر وعده غذایی می توانید به کودک بدهید به ویژه اگر آن وعده حاوی مواد نشاسته ای نیست. امروزه توصیه می شود ظهر و شب سبزی های پخته و مواد به دست آمده از غلات یا نشاسته یا سبزی های دانه ای به کودک بدهید.

میوه و سبزی

کودکان هم باید مانند بزرگسالان حداقل روزانه پنج عدد میوه بخورند. سبزی ها را می توانید هم به صورت خام آماده کنید یا در سوپ و سالاد بریزید یا با پنیر هلندی در فر بگذارید. در صورت امکان بهتر است میوه ها و سبزی های تازه آماده کنید.

گوشت و ماهی

در غذای ظهر و شب بهتر است بیش از مقدارهای متعادل گوشت و ماهی یعنی تقریبا بین 30 تا 40 گرم برابر با دو قاشق سوپ خوری سر تخت به کودک ندهید. نوع گوشت هر چه باشد بهتر است قطعات کم چرب تر را انتخاب کنید مانند مرغ بدون پوست، سینه مرغ و راسته بدون چربی گوساله، مغز ران، گوشت چرخ کرده با 5 تا 10 درصد چربی، حداقل دو بار در هفته به فرزندتان ماهی بدهید، برعکس گوشت باید ماهی های چرب تر را انتخاب کنید. چربی ماهی به ویژه چربی ماهی های غنی از نظر امگا 3 مانند ماهی آزاد، شاه ماهی، ساردین و ماهی خالدار در بدن ایجاد مقاومت می کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...