دانشنامه فرزند

از چه سنی کودک شب ها کامل می خوابد؟
خواب نوزاد

دانشنامه فرزند: نوزاد برای منظم شدن آهنگ خوابی که در شکم مادر تجربه کرده است نیاز به کمی وقت دارد ولی مطمئن باشید که خواب فرزندتان معمولا از حدود 3 ماهگی کم کم منظم می شود و او می تواند شب ها چند ساعت پشت سرهم بخوابد.

خواب کودک از بدو تولد تا دو ماهگی

برای نوزادان در نخستین ماه ها آهنگ خواب و بیداری بسیار کوتاه است و چند بار در 24 ساعت تکرار می شود. فارغ از اینکه چه ساعتی از شب یا روز است او هر سه یا چهار ساعت یکبار بیدار می شود. به همین دلیل نوزاد گاهی روزانه به هشت وعده غذا یا بیشتر نیاز دارد. در هفته های نخست 8 تا 12 بار شیر خوردن از پستان مادر یا شیشه در هر 24 ساعت کاملا طبیعی است.

خواب کودک از دو ماهگی به بعد

آهنگ 24 ساعت با تناوب روز و شب شروع به شکل گرفتن می کند. دوره های خواب و بیداری کودک منظم می شود و این علاوه بر دلیل رشد مغزی به دلایل دیگر وابستگی متقابل به محیط مانند نور روز و تاریکی شب، نظم غذا خوردن، لحظه های تبادل احساسات، بازی و گردش رخ می دهد.

خواب کودک از سه ماهگی به بعد

پس از سه ماهگی خواب کودک به شکلی دیگر منظم می شود، نوزاد به آرامی می خوابد و خوابش رفته رفته عمیق تر می شود سپس نوبت به خواب با حرکت سریع چشم ها می رسد و در این دوره از خواب، بدن کودک تکان نمی خورد ولی می توانیم شاهد حرکت پلک ها و جنبیدن و تنفس نامنظم او باشیم. در این سن اغلب به نظر می رسد نوزاد در طول روز نمی خوابد زیرا چندین بار چرت های کوتاه 30 تا 50 دقیقه ای می زند ولی شب ها بین شش تا هشت ساعت یکسره می خوابد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خواب» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 18 کاربر 3.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...