دانشنامه فرزند

استقلال کودک در لباس پوشیدن
لباس پوشیدن کودک

دانشنامه فرزند: چند سال طول می کشد تا فرزندتان بدون کمک لباس در آوردن و به ویژه لباس پوشیدن را یاد بگیرد. کودک از هر پیشرفتی که در این زمینه داشته باشد به شدت احساس غرور می کند و نیازمند تشویق است.

لباس پوشیدن کودک در شش ماه نخست زندگی

وقتی لباس تن فرزندتان می کنید حتی وقتی هنوز خیلی کوچک است در مورد کاری که انجام می دهید با او صحبت کنید. در شش ماه نخست زندگی کودک باید بسیار محتاط باشید، زیرا بدن او در برابر حرکات ناگهانی بسیار حساس است، پس از شش ماهگی که کودک سرش را بالا می گیرد و می نشیند وضعیت فرق می کند.

لباس پوشیدن کودک در هفت ماهگی

کودک در این سن با در آوردن جوراب های بافتنی و به دهان بردن آن ها خود را سرگرم می کند. در ماه های بعدی با پیش بینی حرکات لازم برای لباس پوشیدن در این کار با شما همکاری می کند. در یک سالگی دستش را در آستین می کند، پایش را جلو می آورد تا شلوارش را بپوشانید و کفشش را پا می کند.

لباس پوشیدن کودک در پانزده ماهگی

در این سن از میان لباس ها کلاه، کفش و شورت برایش جالب هستند. هنوز نمی تواند دستکش هایش را خودش بپوشد ولی آن ها را در می آورد. در سن او لباس پوشیدن معمولا مشاجره برانگیز است و صبر شما را می طلبد.

لباس پوشیدن کودک در دو سالگی

در دو سالگی کودک می تواند زیپ بزرگی را باز کند. تا این سن او به کسی که می خواست لباس تنش کند کمک می کرد، از این پس مایل است خودش بدون کمک لباس بپوشد ولی موفق نمی شود. دو پایش را در یک پاچه شلوارش می کند یا کلاهش را پشت و رو بر سر می گذارد. در دو و نیم سالگی دوست دارد به همان ترتیبی لباسش را در آورند که تنش کرده اند. اگر دکمه های لباسش را باز کنید، می تواند خودش لباسش را در آورد همچنین می تواند خودش کفش سرپایی یا کفش بدون بند بپوشد ولی نمی تواند بند کفشش را ببندد و تا 5 الی 6 سالگی هم ممکن است این توانایی را پیدا نکند. دوست دارد لباس هایش را خودش انتخاب کند.

لباس پوشیدن کودک در سه سالگی

در این سن می تواند دکمه های لباسش را بدون کندن آن ها باز کند، لباس خواب یا بالا پوشش را می پوشد ولی قادر به بستن دکمه هایش نیست. از او بخواهید در مرتب و تا کردن و روی هم گذاشتن لباس ها کمک کند. در سه و نیم سالگی از او بخواهید خودش لباسش را در بیاورد، حلقه گردن، آستین و دکمه ها هنوز برایش ایجاد اشکال می کنند.

لباس پوشیدن کودک در چهار سالگی

کودک چهار ساله می تواند تقریبا بدون کمک لباس بپوشد زیرا جلو و عقب لباس را تشخیص می دهد. کودک می تواند دکمه های بزرگ را ببندد و کلاه را درست سرش بگذارد. پوشیدن کفش هنوز برایش دشوار است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

در حال بارگذاری ...