دانشنامه فرزند

شروع قاعدگی پس از زایمان
مادر و کودک

دانشنامه فرزند: پس از زایمان حدود 4 تا 6 هفته طول می کشد تا رحم شروع به جمع شدن کند، در این زمان خونریزی مختصر تا متوسطی شبیه به روزهای آخر قاعدگی دارید.

در صورتی که به فرزندتان شیر ندهید حداقل پس از سه ماه و حداکثر تا پایان دوره شیردهی قاعدگی رخ می دهد. پس از زایمان به ویژه در زمان شیردهی ممکن است دردهای شکمی متناوبی همراه با انقباضات مختصر رحمی داشته باشید که به آن پس درد (After pain) می گویند. این عارضه در بارداری های بعدی بیشتر از اولین زایمان است و نیاز به داروی مسکن خوراکی دارید. در اثر این پس دردها بقایای بافتی رحم و سلول های دیواره آن به صورت ترشحات خونی آبکی از رحم خارج می شود.

ترشحات رحمی که لوشی نام دارد از رنگ قرمز در هفته اول به رنگ قهوه ای در هفته دوم تغییر می یابد و به تدریج روشن و روشن تر می شود تا در نهایت به رنگ زرد مایل به سفید در آمده و حدودا انتهای هفته سوم پس از زایمان به کل از بین می رود. ممکن است قاعدگی های اولیه نامنظم باشند، ولی به هر حال سیکل قاعدگی تان یک تا دو ماه پس از زایمان به الگوی طبیعی خود باز می گردد. ممکن است تا پایان دوره شیردهی قاعدگی رخ ندهد، اما به هر حال امکان باروری وجود دارد و بهتر است از یک روش مناسب و مطمئن برای پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «دوره ی نقاهت پس از زایمان» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...