بواسیر یا هموروئید در دوران بارداری

بارداری

دانشنامه فرزند: بواسیر یا هموروئید سیاهرگ های متورم و ملتهب درون رکتوم یا اطراف مقعد، معمولا سیاهرگ های واریسی نشیمنگاه، هستند. دو نوع هموروئید وجود دارد: هموروئید داخلی و هموروئید خارجی.

انواع هموروئید

هموروئید داخلی در داخل رکتوم قرار دارد و معمولا بدون درد است، اما می تواند باعث وارد کردن فشار به این ناحیه شود. با این حال اگر هموروئید داخلی جا به جا شود (بیرون زدگی پیدا کند) بسیار دردناک خواهد بود. هموروئید خارجی توده های کوچک خارج از رکتوم هستند که دردناک و همراه با خارش می باشند.

علائم هموروئید

علائم هموروئید شامل خونریزی راست روده، خارش، سوزش، درد یا فشار، برآمدگی نشیمنگاه و دیدن خون قرمز روشن هنگام استفاده از دستمال توالت است.

علت ابتلا به هموروئید در دوران بارداری چیست؟

طی بارداری رحم بزرگ تر شده و حجم خون افزایش می یابد و در نتیجه فشار وارد بر سیاهرگ های نشیمنگاه افزایش یافته و باعث متورم شدن آن ها می شود. هموروئید در دوران بارداری ممکن است بر اثر یبوست ایجاد شود. به خاطر هورمون های بارداری حرکت روده ها طی بارداری کاهش یافته و در نتیجه آن یبوست ایجاد می شود. مصرف ویتامین ها پیش از زایمان که دارای آهن هستند نیز می تواند در ایجاد هموروئید نقش داشته باشد. آهن مصنوعی بسیار یبوست آور است، فشار ایجاد شده در هنگام یبوست ممکن است باعث هموروئید شود.

در آخر، افزایش جریان خون به واسطه بارداری نیز می تواند علت هموروئید باشد. جریان خون زیاد به همراه فشار اضافی از رحم در حال رشد، موجب متورم شدن سیاهرگ ها می شود.

مادران چه زمانی به هموروئید دچار می شوند؟

اگر چه ممکن است هموروئید در هر زمانی بروز پیدا کند، اما اکثر مادران در سه ماهه سوم بارداری یا در طی زایمان به آن مبتلا می شوند (فشار وارد بر رحم برای بیرون آمدن نوزاد بسیار مشابه فشار وارد بر روده هنگام اجابت مزاج است).

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مشکلات بهداشتی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان