آیا پیچیدن بند ناف دور گردن جنین خطرناک است؟

گزارش سونوگرافی

دانشنامه فرزند: معمولا پیچیدن بند ناف به دور گردن جنین خطرناک نمی باشد، به طور کلی به غیر از افزایش استرس و نگرانی، هیچ گونه عوارضی که مادر یا فرزند را تحت تاثیر قرار دهد وجود ندارد. اگر پزشک پیچیدن بند ناف دور گردن جنین را تشخیص داد هنگام زایمان، نوزاد را به دقت کنترل می کنند و معمولا تمام کاری که می توان انجام داد همین است.

در چه مواقعی پیچیدن بند ناف دور گردن جنین خطرناک است؟

در برخی موارد نادر پیچیدن بند ناف دور گردن جنین برای نوزاد خطر ایجاد می کند. رایج ترین عوارض آن کاهش ضربان قلب جنین هنگام زایمان است که به دلیل کاهش جریان خون به نوزاد بر اثر فشردگی بند ناف در هنگام درد زایمان ایجاد می شود.

اگر نوزاد به طور مناسب با دستگاه کنترل شود، تیم پزشکی می تواند به آسانی این مشکل را تشخیص دهد. در اکثر موارد کودک به خوبی و بدون هیچ مشکلی متولد می شود، اما اگر ضربان قلب نوزاد رو به کاهش بود باید وضعیت های زایمان گوناگون را امتحان کرد یا عمل سزارین اورژانسی انجام شود. دیگر عوارض شامل موارد زیر است:

  • کاهش حرکات جنین
  • کاهش رشد جنین (در صورتی که مشکل در مراحل اولیه به وجود آید)
  • زایمان بسیار سخت

اگر بند ناف دور گردن نوزاد پیچیده باشد انجام عمل سزارین الزامی است؟

قطعا خیر. تنها دلیل برای انجام سزارین زجر جنین است. پیچیدن بند ناف دور گردن جنین در موارد نادر ممکن است در زجر جنین هنگام زایمان دخیل باشد و در این صورت سزارین لازم است؛ اما هیچ دلیلی وجود ندارد که کودک سالمی که بند ناف دور گردنش پیچیده به وسیله سزارین متولد شود.

به طور خلاصه، اگر متوجه شدید بند ناف دور گردن جنین پیچیده نیاز به آمادگی خاصی نخواهید داشت. برنامه زایمان شما به همان صورت انجام خواهد شد. در زایمان چنین نوزادی، تولد در خانه و بیمارستان به یک اندازه موفقیت آمیز خواهد بود. اطمینان حاصل کنید که تیم پزشکی در این نوع از زایمان ماهر و با تجربه اند و زایمان را پیش از موعد انجام نخواهند داد و مداخله غیر ضروری در زایمان نخواهند داشت.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آزمایشات و مراقبت ها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان