دانشنامه فرزند

غذاهای ممنوع در دوران بارداری: نوشیدنی های الکلی و کافئین دار
نوشیدنی کافئین دار

دانشنامه فرزند: در دوران بارداری نباید الکل مصرف کنید و محدودیت مشخصی برای آن تعریف نشده است. مصرف الکل در دوران بارداری با عیوب مادرزادی تغییر ناپذیری در ارتباط خواهد بود.

توضیح دادن در مورد کافئین کمی دشوار است. پژوهش های بی شمار بر روی حیوانات نشان داده کافئین باعث بروز عیوب مادرزادی، زایمان زودرس، کاهش باروری و افزایش خطر وزن پایین نوزاد هنگام تولد می شود. پژوهش های قانع کننده ای در ارتباط با رابطه کافئین و عیوب مادرزادی در انسان انجام نشده اما دلایل دیگری وجود دارد که نشان می دهد باید از مصرف کافئین در دوران بارداری پرهیز کرد. کافئین یک محرک است. افزایش ضربان قلب در دوران بارداری خوب نیست. همچنین کافئین ادرار آور است اما جذب آب و حفظ آن در دوران بارداری بسیار مهم است.

برخی از پژوهش ها حاکی از رابطه بین مصرف کافئین بالای 200 میلی گرم در روز و سقط جنین است، در حالی که پژوهش های دیگر ارتباطی بین این دو را نشان نداده است.

کافئین از جفت عبور می کند و بر جنین اثر می گذارد. سوخت و ساز و کبد نوزاد هنوز تکامل نیافته و قادر نیست آن را مانند شما پردازش کند؛ بنابراین بهتر است مصرف کافئین را تا حد امکان کاهش دهید و بیش تر از 1 الی 2 فنجان قهوه در روز مصرف نکنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بایدها و نبایدها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...