دانشنامه فرزند

چگونه کمک کنیم کودک راه رفتن را شروع کند؟
راه رفتن کودک

دانشنامه فرزند: اگر از دوستان تان سوال کنید «چگونه به کودکم کمک کنم تا راه برود؟» احتمالاً هزاران هزار پاسخ متفاوت دریافت می کنید. برخی از والدین با گرفتن دست کودک هنگام راه رفتن به او کمک می کنند، برخی دیگر ممکن است جامپر و واکر کودک بخرند تا او را تشویق به راه رفتن کنند؛ اما روش صحیح این است که جز صبر و خودداری از مداخله به چیز دیگری نیاز ندارید، که بسیار مشکل است! در ادامه رهنمودهایی را برای تشویق به راه رفتن طبیعی ارائه می کنیم.

  • به فرزندتان اعتماد کنید. بهترین راه برای کمک به او این است که اجازه دهید با قدم های خودش این کار را انجام دهد. وادار کردن کودک به کاری که برای آن آمادگی ندارد کمک کردن به او محسوب نمی شود بلکه ممکن است تأثیرات منفی نیز به دنبال داشته باشد، مثلا اینکه کودک این احساس را پیدا می کند که مهارتی که تا کنون کسب کرده کافی نیست. کودکان در تمامی سنین قادرند به چنین نکات ظریفی دست یابند.

  • از واکرهای کودک استفاده نکنید. آکادمی طب اطفال آمریکا (AAP) استفاده از آن را به خاطر عدم ایمنی و سودمند نبودن ممنوع کرده است. در حقیقت بر اساس پژوهش منتشر شده در ژورنال پزشکی انگلیس، واکرهای کودک حتی ممکن است موجب کند شدن مهارت راه رفتن او شوند.

  • به فرزندتان اجازه دهید تا به طور طبیعی رشد کند. هر نقطه عطف جسمانی بر روی نقطه عطف قبلی ایجاد می شود. وقتی کودک نشستن را یاد نگرفته باشد نمی تواند راه رفتن را یاد بگیرد و اگر غلت خوردن را یاد نگرفته باشد نمی تواند نشستن را یاد بگیرد. هر زمان که کودک چیز جدیدی یاد می گیرد ماهیچه هایش قوی و مستحکم می شود. پژوهش انجام شده توسط دکتر امی پیکلر نشان می دهد کودکانی که به طور طبیعی راه رفتن را یاد می گیرند (به این معنا که کسی به آن ها کمک نکند یا آن ها را راه نبرد و غیره) می توانند زمان بیشتری را صرف ایستادن موقت کنند چون یاد گرفته اند چگونه از یک مرحله به مرحله دیگر بروند. این حالت های موقت ایستادن گاهی اوقات بسیار عجیب و بامزه هستند! اما با وادار کردن کودک برای انجام مرحله بعد (مثلا راه رفتن)، او بسیاری از حالت های ایستادن موقت را از دست می دهد. آیا این بدین معناست که با گرفتن دستان کودک هنگام راه رفتن به او آسیب می زنید؟ مسلما نه! تنها به خاطر داشته باشید که امکان رشد طبیعی را برای کودک تان فراهم کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

در حال بارگذاری ...