دانشنامه فرزند

بارداری پس از 35 سالگی: ناهنجاری های کروموزومی
مراقبت های لازم در بارداری

دانشنامه فرزند: زنان بالای 35 سال ریسک بالاتری برای تولد نوزاد با ناهنجاری های کروموزومی مانند سندرم داون دارند. در غربالگری سه ماهه نخست بارداری، تست خون ساده Materni 21 مثبت بودن یا منفی بودن تریزومی 21 (سندرم داون)، تریزومی 18 (سندرم ادوارد) و تریزومی 13 (سندرم پاتاو) را مشخص می کند. آزمایش های دیگری برای بررسی خون و همچنین سونوگرافی برای نتیجه گیری وجود دارد. در سه ماهه دوم بارداری، مادران با آزمایش خون برای تشخیص نقص لوله عصبی جنین مانند مهره شکاف دار بررسی می شوند.

این مطلب به عنوان زیرمجموعه در مطلب دیگری تعریف شده است. برای مطالعه بیشتر پیرامون این موضوع می‌توانید به مقاله بارداری پس از 35 سالگی رجوع نمایید.

توجه داشته باشید که این آزمایش ها بیشتر برای غربالگری صورت می گیرند (نه تشخیص) و نقطه شروع ارزیابی ریسک نسبی شما است تا در صورت لزوم آزمایش های دیگری انجام شود. آزمایش های بیشتر شامل نمونه برداری پرزهای جفتی (در سه ماهه نخست بارداری) یا آمنیوسنتز (در سه ماهه دوم بارداری) است که هر دو تهاجمی هستند و خطراتی را به دنبال دارند.

بعضی از خانواده ها تصمیم به انجام غربالگری دارند چون در صورت منفی بودن نتیجه نگرانی آن ها کاهش یافته و در صورت مثبت بودن از نظر احساسی آمادگی پیدا می کنند و همچنین در صورت نیاز، مراقبت های پزشکی بیشتری را فراهم می کنند. بعضی از خانواده ها هم به دلیل رشته الفت و محبت به وجود آمده بین مادر و نوزاد نمی توانند به بیمار بودن او فکر کنند (حتی اگر در مورد مشکل تا زمان تولد چیزی ندانند) و غربالگری انجام نمی دهند. با خانواده و پزشک خود صحبت کنید تا مشخص شود کدام روش برای تان بهتر است. با انجام به موقع غربالگری ها می توانید در صورتی که فرزندتان دچار ناهنجاری های کروموزومی باشد تا قبل از هفته 18 بارداری برای سقط جنین قانونی اقدام کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آزمایشات و مراقبت ها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها

در حال بارگذاری ...