مشکلات خواب در دوران بارداری و راه حل های آن

خواب در بارداری

دانشنامه فرزند: هنگامی که باردار هستید باید بیاموزید که چگونه سلامت بخوابید، به علاوه در طول دوره نه ماهه بارداری تان از راهنمایی ها و شیوه هایی که برای داشتن خواب خوب در شب به شما کمک می کند استفاده کنید.

زمانی که برای اولین بار باردار می شوید احتمالا در مقایسه با روال معمول، به خواب بیشتری نیاز دارید؛ بنابراین اطمینان حاصل کنید که خواب تان به اندازه کافی باشد. هر زمانی که می توانید یک چرت بخوابید و شب هنگام به موقع به رختخواب بروید. بدن شما برای رشد کودک سخت در حال کار است، پس حمایتی را که نیاز دارد به آن ببخشید.

مادران با تجربه به زنانی که به تازگی باردار شده اند توصیه می کنند با اینکه این دوران طولانی به نظر می رسد اما از آن لذت ببرید. بی خوابی در سه ماهه سوم گاهی اوقات وحشتناک است، بدن با تغییرات هورمونی اساسی، وزن زیاد متمرکز شده در قسمت شکم و کودکی فعال در رحم رو به رو است. تغییر در شیوه زندگی و محیطی می تواند به شما کمک کند؛ اما در اینجا چند توصیه برای حل چالش های خاص در دوران بارداری ارائه می کنیم تا در شب خواب خوبی داشته باشید:

  • سوزش معده ماهیچه هایی که مری و معده را به هم وصل می کنند به دلیل تغییرات هورمونی در بارداری به حالت استراحت در می آیند، در نتیجه ریفلاکس اسید معده باعث ناراحتی شده و کمیت و کیفیت خواب تان را تحت تاثیر قرار می دهد. برای شروع می توانید سرتان را با اضافه کردن چند متکا بالاتر از تنه قرار دهید. همچنین با پیروی از توصیه های مقاله «سوزش سر دل یا ترش کردن در دوران بارداری» می توانید باعث کاهش یا از بین رفتن سوزش معده شوید.

  • نیاز مکرر به ادرار کردن در دوران بارداری بدن به میزان 50 درصد حجم خون بیشتری را حمل می کند؛ بنابراین فشار بیشتری را بر کلیه های تان وارد می کند چون کلیه ها دائما در حال تصفیه کردن خون هستند و باعث می شوند بیشتر ادرار کنید. همچنین رحم و نوزاد هر روز در حال بزرگ شدن هستند و به مثانه فشار وارد می کنند. سعی کنید بیشتر مایعات را قبل از 3 بعد از ظهر مصرف کنید و به طور قابل توجهی مقدار مایعاتی را که می نوشید پیش از زمان خواب کاهش دهید تا ادرار درون مثانه کاهش پیدا کند.

  • حساسیت به نور و سر و صدا هر چه عمق خواب کمتر باشد به میزان بیشتری از محیط اطراف تان آگاه خواهید بود. گوش گیر و چشم بند روش خوبی برای جلوگیری از ورود صدا و نور است. استفاده از صداساز نیز برای جلوگیری از آن عالی است.

  • گرفتگی بینی هورمون ها می توانند بر پوشش جدار بینی تاثیر بگذارند و باعث احساس تورم و التهاب شوند. اگر مشکلات گرفتگی بینی یا سینوزیت دارید آن را معالجه کنید. از نوار بینی، دستگاه بخور یا حوله کوچک مرطوب بر روی صورت استفاده کنید.

  • سندرم پای بی قرار این بیماری می تواند خواب را مشکل کند. بسیاری از مادران از مکمل های منیزیم، افشانه ها یا دوش گرفتن برای برطرف کردن این مشکل استفاده می کنند.

  • بی خوابی هورمون ها در بی خواب کردن شما دخالت دارند و متاسفانه این موضوع در دوران بارداری بسیار شایع است. برای حل این مشکل سعی کنید هر روز به طور منظم ورزش کنید، محیط خواب خود را کاملا تاریک نگه دارید، دمای اتاق خود را بررسی کنید که خیلی گرم نباشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خواب» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان