دانشنامه فرزند

بهترین وضعیت خواب در بارداری
خواب در بارداری

دانشنامه فرزند: در چند ماه اول بارداری به دلیل این که هنوز شکم شما بزرگ نشده می توانید به هر سمتی که تمایل دارید بخوابید اما از ماه پنجم به بعد توصیه شده که به پشت نخوابید و بهترین حالت خواب، به پهلوی چپ عنوان شده است.

ماماها و پزشکان به طور سنتی و به دلایل قانع کننده توصیه می کنند که در دوران بارداری به پهلوی چپ بخوابید. کبد که یکی از مهم ترین اعضای بدن است، در سمت راست شکم قرار دارد، با افزایش وزن در دوران بارداری باید فشار وارد بر کبد را کاهش دهید تا بتواند به طور مطلوب کار کند. همچنین خوابیدن به پهلوی چپ باعث کاهش فشار بر بزرگ سیاهرگ (سیاهرگ بزرگی که خون را از قسمت های پایینی بدن به سمت قلب انتقال می دهد) می شود. خوابیدن به پهلوی چپ برای مادران به گردش خون بهتر کمک می کند که باعث کاهش تورم به خصوص در مچ پا می شود. ورم پا در دوران بارداری به خصوص در اواخر آن بسیار رایج است.

حقیقت این است که وقتی وارد سه ماهه دوم می شوید و حدود هفت کیلوگرم اضافه وزن پیدا می کنید خوابیدن به یک سمت در تمام طول شب کمی ناخوشایند خواهد بود. بسیاری از پزشکان موافق اند که خوابیدن به پهلوی راست هم خوب است، اما سعی کنید تا زمانی که می توانید به پهلوی چپ بخوابید.

اگر خوابیدن به پهلو وضعیت خواب معمول شما نیست تا زمانی که در مراحل اولیه بارداری هستید سعی کنید بدن تان را به پهلو خوابیدن عادت بدهید زیرا باعث می شود زمانی که بر اثر بارداری چاق تر شده اید و احتمال بی خوابی بیشتر است، این وضعیت خواب برای تان آسان تر باشد. حرکات نوزاد خوابیدن را مشکل می کند و انرژی و قدرت کمی برای امتحان وضعیت خواب جدید خواهید داشت.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خواب» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...