دانشنامه فرزند

خطرات زایمان طبیعی در وضعیت بریچ
وضعیت بریچ جنین

دانشنامه فرزند: تحقیقات نشان می دهند، در زمان مواجه با موارد جدی، زایمان سزارین گزینه ای بی خطر است. انتخاب نوع زایمان به صورت سزارین، در وضعیت بریچ برای نوزاد خطر کمتری دارد (0.6 درصد در مقابل 1.6 درصد) و برای مادرانی که قصد زایمان طبیعی دارند تا اندازه ای با خطر بیشتری همراه است.

ضربه به سر نوزاد هنگام تولد

در زایمان طبیعی سر نوزاد، یعنی بزرگ ترین بخش بدن او، برای عبور ایمن به باز شدن دهانه رحم، مجرای زایمانی و واژن کمک می کند. در وضعیت بریچ معمولا باسن که کوچک تر است، به طرف پایین مجرای زایمانی حرکت می کند و ممکن است باعث گیر کردن سر نوزاد شود؛ در صورتی که نوزاد نارس باشد این موضوع خطرناک تر است. گاهی اوقات از فورسپس برای هدایت سر نوزاد به بیرون از مجرای زایمان استفاده می شود. اگر چه ایده استفاده از فورسپس ترسناک به نظر می رسد اما پزشکان ماهر که در استفاده از فورسپس تجارب زیادی دارند می توانند با این روش جایگزین سزارین، نوزاد را بدون خطر به دنیا آورند.

وضعیت بریچ

فرو افتادگی بند ناف

فرو افتادگی بند ناف پیامد احتمالی زایمان طبیعی در وضعیت بریچ، به خصوص در موقعیت های بریچ فوتلینگ (ناکامل) یا بریچ کامل است، چون پاها زیاد با دهانه رحم در ارتباط نیست و کوچک تر از باسن نوزاد است و باعث ایجاد فضای خالی بیشتری در لگن می شود، ممکن است بند ناف در جلوی پا یا باسن نوزاد قرار بگیرد یا حتی به لگن یا داخل واژن فشرده شود. در موارد خطرناک ممکن است بند ناف عملا از واژن بیرون بیاید. فشردگی بند ناف ممکن است به طور چشمگیری در میزان اکسیژن و خون دریافتی نوزاد اخلال ایجاد کند. فرو افتادگی بند ناف در نمایش بریچ فرانک به میزان 0.5 درصد رخ می دهد (که با نمایش طبیعی سر رو به پایین برابر است). احتمال بروز فرو افتادگی بند ناف در وضعیت بریچ کامل به 5 درصد و در بریچ ناکامل به 15 درصد افزایش می یابد. به خاطر داشته باشید که بزرگ ترین خطر برای فرو افتادگی بند ناف زمانی است که کیسه آب پاره می شود، بنابراین تا جایی که ممکن است باید از پاره شدن کیسه آب جلوگیری کرد تا وقتی که خودش و بدون دخالت پزشکی پاره شود، که مرحله مهمی در جلوگیری از پیش آمدن این وضعیت اضطراری است. تنها علاج فرو افتادگی بند ناف این است که تا در سریع ترین حالت ممکن نوزاد به دنیا آید.

مشکلات ژنتیکی

در آخر و جدا از روشی که کودک متولد می شود، نوزادانی که با زایمان در وضعیت بریچ متولد می شوند مشکلات و ناهنجاری های ژنتیکی بیشتری دارند. ممکن است علت اصلی اینکه آن ها از اول با وضعیت سر رو به مجرای زایمان قرار نگرفته اند همین باشد. در نتیجه از نظر آماری، نوزادان متولد شده با وضعیت بریچ زمانی که به طور طبیعی متولد می شوند در خطر بیشتری قرار دارند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «زایمان» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها

در حال بارگذاری ...