دانشنامه فرزند

علت بیماری کلاه گهواره چیست؟
بیماری کلاه گهواره

دانشنامه فرزند: این پوسته های زرد رنگ و بد شکل، در واقع پوسته های بی زیان سر کودک هستند، نام علمی این بیماری که پوست سر را درگیر می کند، درماتیت سبورئیک است. کودکان معمولا بین دو هفتگی تا شش ماهگی به آن مبتلا می شوند اما در بعضی موارد کودک با این بیماری متولد می شود.

علت اصلی بیماری کلاه گهواره مشخص نیست و به نظر می رسد چندین علت احتمالی در ایجاد آن نقش دارند. چند فرضیه در این باره وجود دارد:

  • عدم توازن باکتری های روده در صورتی که فرزندتان آنتی بیوتیک مصرف می کند مستعد این بیماری است. به طور معمول آنتی بیوتیک ها طی زایمان سزارین تجویز می شوند و این مشکلی مضاعف است، چون کودکی که از طریق زایمان سزارین متولد شده با خروج از مجرای واژینال دیگر تحت تاثیر فلور روده مادر قرار ندارد. همچنین آنتی بیوتیک ممکن است برای عفونت استرپتوکوک گروه B نیز تجویز شود.

  • عفونت مخمری مخمر مالاسزیا باعث انواع خاصی از پوسته ریزی سر و بیماری کلاه گهواره می شود. در حالی که این مخمر به طور طبیعی در بدن وجود دارد و زمانی که شرایط مهیا شود باعث پوسته ریزی سر می شود و با این تصور که بیماری کلاه گهواره بر اثر عدم توازن میکروبیوم روده به وجود می آید، مطابقت دارد.

  • ضعف سیستم ایمنی بدن شیر مادر خاصیت افزایش ایمنی دارد. اگر نمی توانید کودک را با شیر خود تغذیه کنید می توانید از مادران اهدا کننده شیر کمک بگیرید یا از شیرخشک های سالم استفاده کنید.

  • عدم توازن مواد مغذی کمبود بیوتین، روی، ویتامین B6، سلنیم یا منیزیم می تواند در ابتلا به بیماری کلاه گهواره نقش داشته باشد. زمانی که کودک می تواند غذاهای جامد مصرف کند از غذاهای غنی از این مواد مغذی استفاده کنید.

  • افزایش هورمون های مادری فرض بر این است که افزایش هورمون های مادری می تواند باعث افزایش تولید غدد چربی دار کودک شود. در نتیجه تولید بیش از حد چربی پوست و رشد بیش از حد سلول های جدید پوستی را به دنبال دارد و باعث پوسته پوسته شدن سر کودک می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...