دانشنامه فرزند

جوش های پوستی نوزاد
جوش های پوستی نوزاد

دانشنامه فرزند: آکنه مجموعه ای از دانه های قرمز رنگ کوچک در صورت است. این دانه ها غالبا روی گونه، چانه یا پیشانی به وجود می آید اما گاهی روی پلک، سینه یا گردن هم دیده می شوند. آکنه نوزادی، 2 الی 4 هفته پس از تولد ظاهر می شود و خود به خود طی چند ماه برطرف می گردد. جوش زدن کودک ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد. در زیر برخی از بیماری های پوستی مشابه آکنه را که نیازمند تشخیص و درمان خاص خودش است معرفی می کنیم.

جوش میلیا در نوزادان

میلیا دانه های ریز سفید رنگ شبیه دانه ارزن است که روی بینی، چانه و گونه های کودک ظاهر می شود. میلیا بر خلاف آکنه که بعدا به وجود می آید، از زمان تولد ظاهر می شود. میلیا زمانی که پوست کودک با زندگی بیرون از رحم سازگار شد همراه با آکنه ایجاد می گردد و غالبا بر اثر پوست انداختن سلول های حبس شده در لایه خارجی میان پوست ایجاد می شود.

جوش پوستی نوزاد ناشی از عرق سوز شدن

در حالی که آکنه در صورت ظاهر می شود، جوش های ناشی از عرق سوز شدن در قسمت های پوشیده از جمله سینه، معده، گردن و همچنین ران و باسن ایجاد می گردد. عرق سوز شدن، قرمزی پوست به همراه تعداد زیادی دانه های ریز قرمز رنگ است.

اگزمای پوستی نوزادان

جوش های ناشی از اگزما، زمانی که روی گونه ظاهر می شود شبیه آکنه است و ویژگی بارز آن ظاهر قرمز، پوست ناهمگون و پوسته پوسته است. اگزما در کودکان بسیار رایج است و در نواحی بسیار حساس مانند چین های آرنج و زانو ایجاد می شود. اگزما بر اثر تغذیه، شیوه زندگی، توازن فلور روده، خشکی و همچنین ژنتیک (در صورتی که والدین به اگزما مبتلا باشند) به وجود می آید.

جوش پوستی ناشی از عفونت

اگر دانه ها در جاهای دیگری به جز صورت ظاهر شد یا اگر کودک تب یا علائم سرماخوردگی دارد فوراً با پزشک تماس بگیرید چون ممکن است علامت عفونت باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 4.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...