کمردرد حین زایمان

کمردرد هنگام زایمان

دانشنامه فرزند: همان طور که قابل حدس است این درد به معنای کمردرد (به طور دقیق درد در ناحیه پایین کمر) هنگام زایمان یا زودتر از آن است. معمولا شدت درد با انقباض بیشتر می شود و گاهی به صورت موج های پشت سر هم ادامه پیدا می کند.

کمردرد حین زایمان چگونه است؟

کمردرد حین زایمان درد شدید پایین کمر قبل از زایمان یا هنگام آن است. اکثر زنان آن را دردی توصیف می کنند که به جای بهبود، هر بار شدیدتر می شود. زنان احساس درد را به صورت درد «بسیار بد»، «وحشتناک»، «شدید» و «دیگر نمی خواهم تکرار شود» توصیف می کنند.

آیا وضعیت قرارگیری نوزاد باعث کمردرد حین زایمان می شود؟

بسیاری بر این باورند که وضعیت نوزاد درون رحم علت کمردرد حین زایمان است. زمانی که سر نوزاد بالا است (موقعیت خلفی سر یا OP)، ممکن است مادر به دلیل اینکه سر نوزاد روبروی ستون فقرات قرار دارد دچار درد بیشتری شود. شواهد غیر علمی از این فرضیه حمایت می کند اما از نظر علمی توجیهی برای آن وجود ندارد. چندین پژوهش نشان داد اگر چه وضعیت قرارگیری جنین عامل مهمی است اما لزوما علت کمردرد نیست. واقعیت این است که نوزاد بیشتر زنانی که هنگام زایمان کمردرد داشته اند دارای موقعیت خلفی سر بوده اند، اما برای همه این طور نیست، همچنین برخی از زنان با موقعیت خلفی سر نوزاد اصلا کمردرد نداشته اند، این دو به اندازه کافی به هم ارتباط ندارند که بتوان ثابت کرد یکی از آن ها قطعا علت دیگری است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «زایمان» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان