دانشنامه فرزند

کودک در چند ماهگی گردن می گیرد؟
نوزاد

دانشنامه فرزند: ماهیچه های گردن نوزاد هنگام تولد نسبتا ضعیف هستند. او کم کم مهارت های حرکتی را کسب کرده و عضلاتش رشد می کند. در یک ماهگی، کودک قادر است بدون کمک سرش را بالا بگیرد. گردن گرفتن در برخی موارد حتی سریع تر هم صورت می گیرد. بعضی مادران متوجه می شوند نوزاد تنها زمانی که چند هفته سن دارد برای مدت کوتاه سرش را بالا می گیرد؛ اما تا زمانی که بتواند این کار را برای مدت طولانی تری انجام دهد، بهتر است گردن و سرش را با دست نگه دارید.

گردن گرفتن در کودک مانند همه مهارت های حرکتی به آرامی صورت می گیرد. کودک یاد می گیرد با تمرین، عضلات گردنش را به کار گیرد، مثل یادگیری چهار دست و پا رفتن و راه رفتن، اما گردن گرفتن سریع تر از مهارت های دیگر اتفاق می افتد. گردن گرفتن مراحل مختلفی دارد که هر چه نوزاد بزرگ تر می شود رفته رفته به آن تسلط پیدا می کند. خوابیدن روی شکم اولین تمرین برای پرورش عضلات گردن است، بنابراین هر روز به مدت 10 دقیقه او را بر روی شکم قرار دهید. در اینجا خلاصه ای از آنچه در 6 ماهه نخست از کودک انتظار می رود ارائه شده است:

  • یک الی دو ماهگی در این زمان کودک باید بتواند در حالی که روی به شکم خوابیده، به اطراف نگاه کند و سرش را از یک طرف به طرف دیگر حرکت دهد. در شش الی هشت هفتگی وقتی به پشت خوابیده، شروع به بلند کردن سرش از زمین می کند. در این سن، هنگامی که او را به دوش گرفته اید می تواند سرش را در فواصل کوتاهی بالا بیاورد، اما برای احتیاط سر او را با دست نگه دارید. اگر از کالسکه یا آغوشی کودک استفاده می کنید مراقب باشید که سر کودک را نگه دارید. کودک به اندازه ای قوی خواهد شد که می تواند سرش را در صندلی ماشین و تاب هم بالا بگیرد.

  • سه الی چهار ماهگی در این بازه سنی کودک می تواند زمانی که روی شکم خوابیده و با تکیه کردن نشسته است، سرش را به آسانی از یک طرف به طرف دیگر ببرد.

  • پنج الی شش ماهگی کودک در شش ماهگی در بالا نگه داشتن سرش مهارت کامل پیدا می کند. احتمالا می تواند بدون کمک بنشیند و سرش را بالا بگیرد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 5 کاربر 3.6 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...