دانشنامه فرزند

خون ریزی یا لکه بینی در دوران بارداری

دانشنامه فرزند: خون ریزی یا لکه بینی در زمان های مختلف بارداری معنای متفاوتی دارد. گاهی بی ضرر و گاهی نیز می تواند خطراتی در پی داشته باشد. پس اطلاعات خود را در این باره بالا ببرید تا بتوانید در مواقع ضروری بهترین اقدام را انجام دهید.

خون ریزی در سه ماهه اول بارداری

در صورتی که در اوایل دوران بارداری، دچار خون ریزی یا لکه بینی شده اید نگران نشوید؛ البته در صورتی که میزان خون ریزی شما کم باشد و تنها یک یا دو روز ادامه یابد. این موضوع حول و حوش زمانی که عادت ماهیانه شما عقب افتاده اتفاق می افتد و خون ریزی لانه گزینی نامیده می شود. خون ریزی ممکن است در سه ماهه اول، دیر تر اتفاق بیافتد ولی دلیلی بر سقط جنین نیست. خون ریزی تیره رنگ نشان از خون کهنه ای است که در حال عبور از دهانه رحم و واژن است. ولی خون ریزی روشن نشان از جریان خون ریزی دارد. خونریزی در سه ماهه اول بارداری در خانم هایی که بیش از یک جنین دارند، شایع است و اکثر آن ها بارداری هایی عادی را خواهند گذراند.

هشدار: در برخی موارد خون ریزی اولین نشانه از سقط جنین زود هنگام است، این خونریزی اغلب با انقباضات شکمی همراه است.

یک سونوگرافی و معاینه داخلی می تواند علت خون ریزی و وضعیت داخل رحم را بررسی کند. در صورتی که خون ریزی شدید و یا همراه با انقباضات شکمی باشد باید سریعاً به پزشک مراجعه نمایید. البته در اکثر مواقع پزشک نمی تواند کار زیادی برای خونریزی انجام دهد. برخی از پزشکان چند روز استراحت مطلق و پرهیز از ورزش و مقاربت جنسی را توصیه می کنند.

خون ریزی در سه ماهه دوم بارداری

علل احتمالی خونریزی در سه ماهه دوم بارداری می تواند شامل پایین قرار گرفتن جفت (جفت سر راهی)، درد زود رس زایمان، نارسایی دهانه رحم یا جدا شدن جفت باشد. گاهی نیز پزشک علتی را نمی تواند پیدا کند. خون ریزی در این زمان، ضرورتا به معنای سقط جنین نمی باشد؛ ولی خطر زایمان زودرس را افزایش می دهد. پزشک اغلب یک سونوگرافی را توصیه می کند و شما را تحت مراقبت های شدید قرار می دهد تا مطمئن شود دچار انقباضات شکمی نمی شوید.

نکته: اگر لکه بینی بین هفته 13 تا اواسط بارداری رخ دهد، احتمال سقط جنین را افزایش و اگر از اواسط بارداری تا هفته 37 مشاهده گردد، احتمال زایمان زودرس را افزایش می دهد.

خون ریزی در سه ماهه سوم

برخی از خون ریزی ها در سه ماهه سوم بی خطرند، ولی برخی نیز ممکن است عوارض جدی در پی داشته باشند. پس در صورتی که با هر گونه خون ریزی در این زمان مواجه شدید، سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید. خون ریزی در این مرحله از بارداری می تواند به دلایل زیر اتفاق بیافتد:

  • درد زود رس زایمان

  • التهاب یا سوزش دهانه رحم یا پارگی رگ ها ی سطحی خونی بر روی دهانه رحم که ممکن است بر اثر مقاربت یا معاینه داخلی پیش بیاید.

  • جفت سر راهی یا جفتی که پایین باشد.

  • جدا شدن یا پارگی جفت

  • تظاهر خونی

نکته: در تظاهر خونی معمولا میزان خون ریزی کمتر از عادت ماهیانه است و اغلب با مخاط آغشته است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «علایم و مشکلات» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 207 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...