علت تاخیر در قاعدگی : وزن

تاخیر در قاعدگی

دانشنامه فرزند: ممکن است زمانی که در حال رعایت رژیم غذایی برای رسیدن به وزن ایده آل باشید، دچار بی نظمی هایی در چرخه قاعدگی خود شوید.

این مطلب به عنوان زیرمجموعه در مطلب دیگری تعریف شده است. برای مطالعه بیشتر پیرامون این موضوع می‌توانید به مقاله تاخیر در قاعدگی رجوع نمایید.

وزن بر روی هیپوتالاموس، غده ای در مغز که تنظیم کننده فرآیندهای مختلف بدن از جمله چرخه قاعدگی است، می تواند تاثیر بگذارد. کاهش وزن شدید، کالری دریافتی پایین یا کم وزنی بر هیپوتالاموس اثر گذاشته و در نتیجه بدن قادر به تولید استروژن مورد نیاز برای ضخیم شدن غشای داخلی رحم نیست. اختلالات تغذیه ای مانند جوع و بی اشتهایی نیز باعث کاهش سطح استروژن می شوند، به عبارت دیگر کاهش یا افزایش وزن در مدت زمانی کوتاه باعث تولید مقدار زیاد استروژن در بدن می شود. اضافه وزن ممکن است باعث شود چندین ماه تخمک گذاری نداشته باشید و پوشش آندومتر بیش از حد رشد کرده و ناپایدار باشد؛ در نتیجه دوره های قاعدگی نامنظم و با خونریزی شدید همراه است یا اصلا قاعدگی اتفاق نمی افتد. معمولا رسیدن به وزن ایده آل باعث بازگشت قاعدگی به حالت طبیعی می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «فکر می کنم باردارم!» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان