دانشنامه فرزند

علت تاخیر در قاعدگی: دارو
قرص جلوگیری از بارداری

دانشنامه فرزند: احتمالا رایج ترین دارویی که باعث تغییرات قاعدگی می شود داروهای ضد بارداری است. داروهای جلوگیری از بارداری از جمله قرص ها یا پچ پوستی با متوقف کردن تخمک گذاری عمل می کنند و عدم تخمک گذاری به معنای عدم قاعدگی است؛ پس خونریزی ماهیانه هنگام استفاده از این روش ها به چه معناست؟

این مطلب به عنوان زیرمجموعه در مطلب دیگری تعریف شده است. برای مطالعه بیشتر پیرامون این موضوع می‌توانید به مقاله تاخیر در قاعدگی رجوع نمایید.

خونریزی که هر ماه در زمان مصرف داروهای جلوگیری از بارداری تجربه می کنید خونریزی هورمونی است که بر اثر کاهش هورمون ها در نتیجه عدم استفاده از دارو یا پچ پوستی در هفته چهارم چرخه قاعدگی رخ می دهد. داروهای ضد بارداری گاهی اوقات به حدی هورمون ها را سرکوب می کنند که خونریزی بسیار خفیف شده یا در تمام طول هفته قاعده نمی شوید. حتی بعضی از داروها قاعدگی را برای مدت زمان طولانی (3 ماه یا بیشتر) متوقف می کنند. بعضی داروهای دیگر مانند آمپول دپوپروورا یا آی یو دی میرنا به قدری غشای داخلی رحم را نازک می کنند که پوششی برای خونریزی ماهانه وجود ندارد.

راهنمایی: داروهایی مانند ضدافسردگی ها، بعضی از آرام بخش ها، کورتیکواستروئید و داروهای شیمی درمانی باعث قاعدگی نامنظم می شوند.

قرص های اورژانسی جلوگیری از بارداری نیز می توانند بر زمان تخمک گذاری اثرگذار باشند یا آن را متوقف کنند، بنابراین اگر اخیرا آن را مصرف کرده اید ممکن است تاخیر در قاعدگی شوید یا قاعده نشوید، در این صورت موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

اگر به تازگی مصرف قرص های جلوگیری از بارداری را متوقف کرده اید تا باردار شوید ممکن است یک ماه یا بیشتر زمان ببرد تا چرخه قاعدگی منظم شود. قاعده نشدن در این زمان تنها نشانه این است که بدن در حال بازگشت به روال طبیعی می باشد. اگر از این امر اطمینان ندارید با پزشک تان مشورت کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «فکر می کنم باردارم!» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...